Uruchomiony został nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie II nabór – dla wspólnot mieszkaniowych, który trwać będzie do 31.12.2024 r.
Do kogo kierowany jest program?
Beneficjentem końcowym jest wspólnota mieszkaniowa (w zrozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali) obejmująca od 3 do 7 lokali mieszkalnych.
Jaka jest wysokość dotacji którą można uzyskać?
Intensywność dofinansowania: do 60 % faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia realizowanego przez Beneficjenta końcowego, nie więcej niż 375 000 zł na budynek mieszkalny.
W przypadku, gdy w budynku mieszkalnym, w którym realizowane jest przedsięwzięcie, prowadzona jest działalność gospodarcza rozumiana zgodnie z unijnym prawem konkurencji, wysokość dotacji jest pomniejszana proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej na prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku, gdy działalność gospodarcza jest prowadzona na powierzchni całkowitej przekraczającej 30% budynku mieszkalnego, przedsięwzięcie nie kwalifikuje się do dofinansowania.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
- Przedsięwzięciem dla beneficjenta końcowego będącego wspólnotą mieszkaniową jest demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe służących na potrzeby 100% powierzchni ogrzewanej w budynku oraz:
- zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu.
Dodatkowo dopuszcza się wykonanie (więcej niż jednego elementu z zakresu):
- demontażu oraz zakupu i montażu nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompy ciepła do samej cwu ),
- zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego, (zawiera również demontaż),
- dokumentacji dotyczącej powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy.
- Przedsięwzięcie określone w pkt. 1 oraz zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
- Przedsięwzięcie nieobejmujące wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródła ciepła, a obejmujące:
- zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi drzwi/bram garażowych oddzielających przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego (zawiera również demontaż),
- dokumentację dotyczącą powyższego zakresu: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy,
- zakup i montaż oraz odbiór i uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej, przy czym instalacja fotowoltaiczna dofinansowana w ramach programu może służyć wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynku mieszkalnego.
Gdzie składać wnioski?
Beneficjenci końcowi prawidłowo wypełnione wnioski mogą składać w kancelarii Urzędu Miejskiego Trzcianki. Szczegółowe terminy, sposób składania wniosków i ich rozpatrywania określone są
w regulaminie naboru, który dostępny jest na stronie internetowej Trzcianki, https://trzcianka.pl/.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miejskim Trzcianki w biurze nr 14, pod nr telefonu 67 352 73 45 lub pisząc na adres e-mail: jhandke@trzcianka.pl
Mieszkańcy chcący skorzystać z pomocy przy składaniu wniosku, bądź chcący uzyskać więcej informacji na temat programu proszeni są o wcześniejsze zarezerwowanie terminu wizyty.