Nazwę Sarcz nosi zarówno jezioro jak i miejscowość. Jezioro o powierzchni prawie 54ha, położone jest na północnych peryferiach Trzcianki, jadąc w kierunku Wałcza. Wieś znajduje się w pobliskim sąsiedztwie tego akwenu.
Sarcz jest miejscowością bardzo rozproszoną (zajmuje około 10 km² powierzchni) i dla przyjezdnych jej luźna zabudowa, schowana w lasach oraz za jeziorem może być utrudnieniem w znalezieniu adresu.
W sołectwie Sarcz mieszka ponad 90 osób. Wśród nich jest pięciu gospodarzy oraz zakład rolny zajmujący się tuczem trzody chlewnej.
Miejscowość jest pięknie położona wśród lasów, przez które wije się Niekurska Struga, wpadająca do jezior: Okunie i Sarcz. Osobliwością Sarcza jest leśniczówka o uroczej nazwie Kochanówka. Na terenie wsi są pomniki przyrody, a jednym z nich jest około 300-letni, rozłożysty dąb, rosnący w sąsiedztwie domu sołtysa. Nic więc dziwnego, że okolice wsi chętnie odwiedzane są przez turystów.
Wieś ma też swoje atrakcje archeologiczne. W 1976 roku, w sąsiedztwie jeziora odkryte zostało cmentarzysko kurhanowe z okresu wpływów rzymskich. Archeolodzy znaleźli tam między innymi kilkadziesiąt narzędzi wykonanych z krzemienia oraz dwa starsze – z czasów tzw. kultury pucharów lejkowatych. Oprócz nich, ziemia skrywała amfory kuliste, rdzenie odłupkowe, skrobacze oraz małe fragmenty naczyń glinianych ( IV-III tysiąclecie p.n.e.).