Czwartkowa sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się przedstawieniem przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pana Przemysława Przybylskiego, sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii za rok 2024. Następnie Prezes Zakładu Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Trzciance, Pan Marek Kupś, zreferował sprawozdania z realizacji wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodnych i kanalizacyjnych na lata 2022-2025.
Część uchwałodawczą rozpoczęto od przedstawienia projektu uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Trzcianki w rejonie ulicy Gorzowskiej i W. Witosza. Po wyjaśnieniach projektanta, kierownika Referatu Planowania i Gospodarki Nieruchomościami, wystąpieniu pełnomocnika zainteresowanej strony oraz przegłosowaniu poprawek, ostatecznie zaproponowany przez Burmistrza projekt uchwały został przyjęty przez Radę. W następnej kolejności pochylono się nad zmianami do budżetu gminy Trzcianka na rok 2025, w którym największe zmiany dotyczyły rozbudowy ul. Rzemieślniczej i budowy drogi gminnej łączącej ul. Żeromskiego z ul. Rzemieślniczą, wprowadzenia wydatków na budowę Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, zwiększenia o 30 tys. zł planowanych środków na zakup samochodu dla OSP Nowa Wieś, czy wprowadzenia 50 tys. zł na budowę drogi dla rowerów w rejonie ul. Wieleńskiej w ramach utworzenia Centrum Przesiadkowego w Trzciance. Kolejny projekt uchwały wyrażał zgodę na nabycie nieruchomości położonej przy ul. A. Pilcha „Doliny”, co ma umożliwić uregulowanie stanu prawnego dróg stanowiących własność prywatną. Radni przyjęli również projekt w sprawie uzgodnienia zmiany statutu Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance i kolejny dotyczący utworzenia mieszkania treningowego oraz określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w takim mieszkaniu, nad którym piecze sprawować będzie Centrum Usług Społecznych.
Największe dyskusje wywołała uchwała w sprawie rozwiązania Straży Miejskiej w Trzciance. W obecnej strukturze zatrudnione są trzy osoby – dwóch strażników i jeden pracownik biurowy. W takim składzie Straż Miejska nie jest w stanie efektywnie i skutecznie realizować powierzonych obowiązków. Kilkukrotnie przeprowadzane były przez urząd nabory na komendanta straży, które nie zakończyły się wyłonieniem kandydata. W głosowaniu 11-za, 4-przeciw, 1-wstrzymujący się i 5-radnych nieobecnych, przyjęto uchwałę o rozwiązaniu z dniem 30 września 2025 roku Straży Miejskiej w Trzciance.
Tradycyjnie sesję zakończyły informacje Burmistrza z działalności w okresie miedzy sesjami, Przewodniczących Komisji z prac komisji, Przewodniczącego Rady o pismach adresowanych do Rady oraz interpelacje, wnioski i zapytania.