Kolejne inwestycje ekologiczne trzcianeckiego Zakładu Inżynierii Komunalnej sp. z o.o., finansowane z pożyczek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Koniec roku kojarzony jest najczęściej ze świątecznym spowolnieniem oraz podsumowaniami. W naszym przypadku, to czas wytężonej pracy, zamykanie jednych rozdziałów oraz otwieranie następnych. Z pewnością stanie się to za sprawą kolejnych inwestycji, które są w trakcie realizacji lub rozpoczną się lada dzień. Nie byłoby to możliwe, bez zewnętrznego wsparcia finansowego.
W dniu 11 grudnia 2024 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, podpisaliśmy dwie nowe umowy oraz aneksowano jedną z wcześniejszych.
Pierwsza dotyczy przedsięwzięcia pod nazwą: ,,Budowa farm fotowoltaicznych
w miejscowościach: Trzcianka, Stobno, Siedlisko, Rudka, Pokrzywno, Radolin”. Inwestycja ma w pierwszej kolejności spowodować większą niezależność energetyczną,
a w drugiej – obniżyć koszty pozyskania i zakupu energii elektrycznej.
Druga umowa sfinansuje kolejne ważne zadanie pn.: ,,Modernizacja systemów kanalizacji deszczowej metodą bezwykopową poprzez montaż rękawów uszczelniających w rejonie ulicy Tetmajera gm. Trzcianka”. Dzięki ,,operacji” poprawimy w pierwszej kolejności stan techniczny instalacji - w tym wydłużymy jej żywotność, w drugiej zaś – m.in. wyeliminujemy powstawanie niebezpiecznych kawern zagrażających konstrukcji drogi i jej spójności.
Trzeci dokument, stanowi aneks do umowy zawartej przed dwoma laty na realizację przedsięwzięcia pn.: ,,Modernizacja gospodarki osadowej na terenie oczyszczalni ścieków w miejscowości Trzcianka”. Inwestycja jest realizowana etapami, stąd taki okres wykonania. W porównaniu z pierwotnym wnioskiem – dzięki Funduszowi, dokonaliśmy jednej korekty oraz sześciu aktualizacji. W ten sposób w ramach jednego przedsięwzięcia zrealizowaliśmy dziewięć zadań. Należy wymienić w kolejności:
- wymiana instalacji do separacji skratek, piasku i tłuszczy,
- remont budynku sitopiaskownika,
- zakup i montaż prasy śrubowo – talerzowej do odsączania osadu pościekowego,
- remont budynku prasy, a w szczególności instalacji wentylacyjnej,
- zakup i montaż przenośnika ślimakowego do transportu osadu wraz z placem manewrowym,
- budowa placu do składowania osadu,
- montaż konstrukcji nośnej wiaty, do składowania osadu,
- budowa wiaty do składowania i sezonowania osadu pościekowego,
- zakup i montaż wagi do ważenia osadu.
Należy jeszcze wspomnieć, że wcześniej uzyskaliśmy dofinansowanie na inną ważną dla tego obiektu inwestycję, a mianowicie na: ,,Modernizację systemu napowietrzania w oczyszczalni ścieków w Trzciance”.
Ponadto w listopadzie podpisaliśmy z Funduszem umowę na: ,,Budowę sieci kanalizacji sanitarnej i grawitacyjnej wraz z przyłączami oraz przepompownią ścieków w rejonie ul. Łomnickiej w Trzciance”.
Łączna wysokość pożyczek z pięciu wymienionych umów to kwota:
4.660 534,60 zł netto.
Ważną korzyścią pożyczek jest niskie oprocentowanie oraz możliwość umorzenia w wysokości 30%.
Umowy - w imieniu pożyczkodawcy, czyli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisał - Prezes Zarządu p. Rafał Ratajczak, natomiast w imieniu pożyczkobiorcy – czyli Zakładu Inżynierii Komunalnej sp. z o.o. w Trzciance – Prezes Zarządu Marek Kupś.
Należy podkreślić wzorową współpracę pomiędzy Funduszem, a naszą Spółką, której wartość w ostatnich trzech latach przekroczyła kwotę 12 mln zł netto.
Dzięki niej, zrealizowano wiele ważnych dla środowiska naturalnego inwestycji, które w sposób znaczący przyczyniły się do obniżenia kosztów działania, a tym samym zmniejszono wzrost cen za wodę oraz ścieki.
Tekst: Marek Kupś