Lato najczęściej kojarzy nam się z wakacjami, urlopem oraz z racji aury - z pewnym spowolnieniem. Nic bardziej mylnego jeśli chodzi o prace trzcianeckiej spółki.
Lato obfitowało w realizację wielu ważnych przedsięwzięć. Na pierwszym miejscu należy wymienić zakończenie prac projektowych wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę zadania pn.: ,,Poprawa systemu zaopatrzenia w wodę w miejscowości Trzcianka, poprzez modernizację Stacji Uzdatniania Wody w Trzciance przy ulicy 27 Stycznia 61 wraz
z modernizacją ujęcia poboru wody oraz zbiorników wody czystej”. Dla ułatwienia należy wyjaśnić, że projekt dotyczy budowy praktycznie nowej stacji, zabezpieczając dostawy wysokiej jakości wody pitnej dla mieszkańców Trzcianki, Sarcza, Dłużewa, Niekurska, Stradunia, Smolarni oraz Osińca na kolejne dziesięciolecia. Te miejscowości, są bowiem obsługiwane przez centralny SUW na ul. 27 Stycznia 61. Obiekt, który aktualnie zaopatruje nasze miasto wraz z przyległymi miejscowościami liczy już 94 lata. W nowym - zaprojektowano najbardziej nowoczesne, wydajne oraz oszczędne – jeśli chodzi o zużycie energii urządzenia, a bryła budynku nawiązuje stylem do istniejącej – już historycznej zabudowy.
Dokumentację wykonała firma ,,PLANO 2001 Sylwia Mueller” z siedzibą w Rydzynie,
a nadzór nad pracami ze strony spółki sprawowali kierownicy działów: produkcji wody oraz techniczno – inwestycyjnego, panowie: Mieczysław Walczak oraz Mirosław Kończak.
Kolejnym ważnymi, a jednocześnie kontynuowanymi zadaniami w ramach projektu pn.: ,,Modernizacja oczyszczalni ścieków Osiniec w Trzciance” - były prace związane z budową wiat namiotowych na placu do składowania oraz sezonowania osadów pościekowych. Powstała okazała budowla, która wraz z wcześniej wybudowanym placem, standardem nawiązuje do najlepszych technicznie rozwiązań w tym zakresie i w przyszłości pozwoli spółce na wielotysięczne oszczędności związane ze składowaniem i zbyciem osadów.
Inwestycję wykonała ARMA - Firma Usługowo Handlowa Karol Futyma z siedzibą
w Lipce.
Kolejnymi zadaniami integralnie związanymi z poprzednim, były dostawa i montaż przenośnika ślimakowego do przenoszenia osadów wraz z posadowieniem oraz waga do ich ważenia.
Pierwsze wykonała firma TREST Wojciech Czajkowski z siedzibą w Legionowie, natomiast drugie: WAGEN-MONT Paweł Montowski z siedzibą w Bobrownikach Nad Wisłą.
Przenośnik zastąpił dotychczasowy sposób transportu osadów polegający na załadunku na przyczepę i dowożeniu ciągnikiem na plac. Obecnie czynności te wykonywane są niemal automatycznie, redukując obsługę pracownika oraz koszty paliwa.
Natomiast waga umożliwi precyzyjny pomiar ciężaru wywożonych osadów
z jednoczesnym wprowadzeniem wyniku do Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz
o gospodarce odpadami (BDO).
W tym roku na oczyszczalni planujemy jeszcze dostawę i montaż zestawu dmuchaw do napowietrzania w procesie oczyszczania ścieków. Nowe zastąpią stare, prawie 18 – letnie urządzenia, a realizacji podjęła się firma MAREX TECHNOLOGY Sp. z o.o. z siedzibą
w Drobinie. Nadzór nad inwestycjami ze strony Spółki wykonywał p. Michał Radziuk – Kierownik oczyszczalni ścieków.
W tym roku planujemy również na terenie oczyszczalni montaż instalacji fotowoltaicznej
o mocy do 150 kWp. Wykonaliśmy dokumentację techniczną i czekamy na ostatnie uzgodnienia. Prace projektowe wykonała lokalna firma ElektrowniaPv Marcin Ochraniak.
Dodatkowo instalacje fotowoltaiczne zostaną zainstalowane do końca roku na hydroforniach
w Siedlisku, Stobnie, Pokrzywnie, Rudce oraz Radolinie.
W zakresie gospodarki wodno – ściekowej, podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji technicznej na wymianę sieci wodociągowej oraz budowę kanalizacji sanitarnej w Stobnie. Jest to dobra wiadomość dla obecnych i przyszłych mieszkańców tej miejscowości, sądzimy bowiem, że inwestycja przyczyni się znacznie do jej rozwoju.
Prace projektowe będzie realizowała firma MP PROJEKT Maciej Pospieszny z Wronek.
Wkrótce rozpoczną się roboty przy rozbudowie sieci wodociągowej na ulicy Roosevelta oraz
w rejonie ul. Kasprowicza. Zakładamy, że inwestycja poprawi właściwości hydrauliczne sieci, a tym samym będzie możliwe zwiększenie ciśnienia wody dla południowej części miasta oraz poprzez stworzenie obiegu zamkniętego, ograniczy skutki ewentualnych awarii.
Pierwszą inwestycję zrealizuje firma Hydrotechnika Sp. z o.o. z Blękwitu koło Złotowa, natomiast drugą - Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjno-Specjalistycznego sp. z o.o.
z Wągrowca.
Ponadto uzyskaliśmy dofinasowanie na przedsięwzięcie pn.: „Modernizacja systemów kanalizacji deszczowej metodą bezwykopową, poprzez montaż rękawów uszczelniających w rejonie ul. Tetmajera w Trzciance” oraz: „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej, tłocznej i grawitacyjnej wraz z przyłączami oraz przepompownią ścieków w rejonie ul. Łomnickiej w Trzciance”. Obie inwestycje planujemy wykonać jeszcze w tym roku.
Przypomnę również, że trwają prace projektowe sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie Os. Domańskiego oraz Pilcha Doliny, a wykonuje je Zakład Usług Technicznych PROSBED s.c. Bogusława Bednarczyk, Justyna Markowicz, która również wykonywała prace dla inwestycji kanalizacyjnej w rejonie ul. 27 Stycznia oraz sieci wodociągowej na ulicach Roosevelta i Kasprowicza.
Otrzymaliśmy również dofinansowanie ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na zakup szalunków do zabezpieczania wykopów.
Nadzór techniczny ze strony Spółki nad wykonaniem instalacji sieciowych sprawują: Monika Król – Kierownik Działu eksploatacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz Mirosław Kończak – Kierownik Działu techniczno - inwestycyjnego.
Większość wydatków, bo 65% - zostanie sfinansowana pożyczkami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a 30% z otrzymanej kwoty zostanie umorzona.
Obsługę finansową inwestycji prowadzi p. Przemysław Szymański – Główny Księgowy, natomiast za przygotowanie wniosków o dofinansowania odpowiada p. Magdalena Glegoła – Karpuszak – specjalista ds. obsługi administracyjnej oraz funduszy zewnętrznych.
Zapowiada się pracowita jesień, więc z góry przepraszamy mieszkańców za ewentualne utrudnienia w ruchu lub przerwy w dostawach wody.
Tekst i zdjęcia: Marek Kupś
Zapraszamy do fotorelacji, która dostępna jest na naszym Facebook.