Kolejne półrocze realizacji pomysłów przewidzianych na rok 2023 i ujętych w naszej Lokalnej Strategii Rozwoju dobiegło końca. Jak co roku staramy się inspirować i motywować naszych mieszkańców do podejmowania działań na rzecz lokalnych społeczności, ale również realizujemy projekty współpracy oraz wzmacniamy przedsiębiorczość naszego regionu. 2023 rok to przede wszystkim intensywny czas wypełniony ciężką pracą włożoną w przygotowanie i opracowanie nowej Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2023-2027, czyli staranie się o środki na przyszły okres programowania dla naszego powiatu.
Tegoroczne działania rozpoczęliśmy od przyjmowania wniosków na podejmowanie działalności gospodarczej oraz odnowę obszaru LGD. W kwietniu Rada LGD dokonała oceny złożonych projektów, a teraz razem z wybranymi wnioskodawcami czekamy na ich ostateczną weryfikację przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Efektem przeprowadzonych naborów będzie finansowe wsparcie i założenie kolejnych, nowych firm na naszym obszarze, a także powstanie nowych obiektów infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej: zjeżdżalni rynnowej wraz ze strefą wypoczynku oraz urządzeniami do ćwiczeń i lunetą widokową w Czarnkowie, infrastruktury niezbędnej do uprawiania sportów wodnych w Trzciance, ścieżki edukacyjnej wokół Jeziora Królewskiego w gminie Krzyż Wielkopolski, boiska do streetballu wraz z urządzeniami zabawowo-zręcznościowymi w Drawsku, pomostów pływających w Lubaszu, placu rekreacyjnego (boiska) w Sierakówku, a także doposażenia Parku „Cztery Pory Roku” w Gębiczynie (w tym budowy piaskownicy oraz ścieżki sensorycznej), zagospodarowania przystani wodnej na rzece Noteć w Wieleniu czy utworzenia leśnej bazy (budowy wiaty wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą) w Nowinie do uprawiania bushcraftu, survivalu.
LGD planując działania nie zapomina o lokalnych organizacjach pozarządowych czy grupach nieformalnych chcących zmieniać sąsiedzką przestrzeń, w której mieszkańcy mogliby odkrywać wiele ciekawych zakątków naszego obszaru i rozwijać swoje zainteresowania. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, ogłosiliśmy kolejną edycję naszego autorskiego programu Aktywni Mieszkańcy, który nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. W tym roku do naszego biura wpłynęło łącznie 20 ofert w trzech kategoriach: „Turystyka, rekreacja i promocja”, „Kultywowanie dziedzictwa lokalnego” oraz „Inicjatywy lokalne na rzecz społecznej integracji”, z czego aż 13 najciekawszych pomysłów zostało nagrodzonych! Będzie się działo!!! Obserwujcie nasz profil na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o działaniach, warsztatach organizowanych w naszej okolicy w ramach konkursu „Aktywni Mieszkańcy”.
Po trzech latach realizacji dofinansowań lokalnych działań społecznych na obszarze naszego powiatu w ramach Programu „Działaj Lokalnie”, otrzymaliśmy od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności nominację do elitarnego grona Klasycznych Ośrodków Działaj Lokalnie. Co to znaczy dla naszych mieszkańców? Wyższe kwoty dofinansowań projektów – do 6.000 złotych, dłuższy okres realizacji projektów – do pół roku, a także zwiększenie puli środków w danym naborze z 30.000 złotych do 60.000 złotych! Dlatego już niebawem ogłosimy kolejną edycję konkursu „Działaj Lokalnie”, którego celem jest inicjowanie aktywności społecznej oraz zachęcanie do współpracy mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 10 lipca i potrwa aż do 18 sierpnia. My już nie możemy się doczekać Waszych pomysłów i ciekawych projektów wyzwalających lokalną, społeczną energię! Jeśli masz pytania, wątpliwości, poszukujesz inspiracji lub chcesz działać, ale nie wiesz jak- skontaktuj się z nami! Chętnie pomożemy!
Na zakończenie pierwszej połowy roku 2023 odbyło się Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zgromadzenie Członków, gdzie pozytywnie oceniono i zaakceptowano działania zrealizowane w 2022 roku przez Cz-T LGD, a także wybrano nowych członków organów LGD- Zarządu, Rady i Komisji Rewizyjnej. Na początku czerwca złożyliśmy również w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Lokalną Strategię Rozwoju na lata 2023-2027 wraz z dokumentacją konkursową. Teraz pozostaje nam czekać na ostateczną weryfikację oraz ocenę. Trzymajcie mocno kciuki!
2023 rok to czas współpracy- realizacji kilku projektów partnerskich. Jednym z nich jest projekt pod nazwą „Spektakl Międzypokoleniowych Atrakcji Kulinarnych”. Partnerami tego wspólnego przedsięwzięcia jest LGD Kraina Trzech Rzek, Stowarzyszenie „Wielkopolska Wschodnia” i Stowarzyszenie „Solidarni w Partnerstwie”. W ramach projektu udało nam się przeprowadzić konkurs kulinarny „Najsmaczniejsza potrawa regionalna w nowoczesnej odsłonie” podczas tegorocznych AgroTargów, nagradzając zwycięskie Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia z naszego obszaru. W czerwcu zorganizowaliśmy również wizytę studyjną na Ziemie Sandomierskie. Przedstawicielki naszych lokalnych KGW wróciły pełne pozytywnej energii, motywacji do dalszego działania na rzecz rozwoju naszego obszaru, z głowami pełnymi pomysłów, a także „sandomierskimi” inspiracjami i dobrymi praktykami, które mamy nadzieję, że już niebawem uczestniczki wizyty studyjnej będą wykorzystywać w działalności swoich organizacji. W ramach tego projektu współpracy zostanie też wydana wspólna książka kucharska zawierająca przepisy z każdej LGD uczestniczącej w projekcie oraz zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące działania zrealizowane w ramach projektu partnerskiego wraz z pokazem kulinarnym.
Konferencją dla liderek w Obornikach rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu współpracy pod nazwą „Solidarne- Przedsiębiorcze- Aktywne” wspólnie z zaprzyjaźnioną LGD Kraina Trzech Rzek. Celem tego projektu jest wzmocnienie potencjału kobiet aktywnych i przedsiębiorczych z obszarów działania partnerów. W ramach operacji przewidziano szereg warsztatów, szkoleń edukacyjno-relaksacyjnych dla kobiet, między innymi w zakresie kreowania własnego wizerunku, nabywania pewności siebie, cech asertywności, wykorzystania ziół w produktach kosmetycznych czy jogi twarzy. Ponadto w ramach projektu zaplanowano wizytę studyjną do Doliny Baryczy czy Ziemi Gotyku, celem poznania dobrych praktyk w zakresie działań społecznych, a także działań komercyjnych podejmowanych przez kobiety.
Przed nami następne wyzwania, działania! Jednym z nich jest podpisanie umowy i realizacja kolejnego, zaplanowanego projektu współpracy pn. „Sami możemy ograniczyć złe powietrze”, który będziemy realizować wspólnie ze Stowarzyszeniem Kłodzka Wstęga Sudetów- Lokalna Grupa Działania. Celem projektu będzie zwiększenie świadomości naszych lokalnych społeczności w kwestiach zanieczyszczenia powietrza. W ramach operacji na naszym terenie zostanie zamontowanych 6 czujników jakości powietrza wraz z monitorami, lampy solarne, a także stacja solarna. Zorganizujemy również warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony środowiska, które będą skierowane do uczniów szkół podstawowych.
Poza punktem informacyjnym działającym w Biurze Cz-T LGD zaplanowaliśmy również pracę w terenie. Dlatego nie zabraknie nas na Powiatowo-Gminnym Święcie Plonów w Pęckowie. Planujemy też spotkanie z partnerami samorządowymi dotyczące podsumowania dotychczasowej działalności LGD, współpracy, a także planów na zbliżający się nowy okres programowania. Mamy również nadzieję, że już niebawem podpiszemy umowę z UMWW i rozpoczniemy efektywne wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju, kontynuując dalszy rozwój naszego obszaru.
Jesteśmy wdzięczni za dotychczasową współpracę z Wami- mieszkańcami powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Liczymy na Wasze rady, wsparcie i zaangażowanie w działania podejmowane w nowej perspektywie finansowej.
Źródło: Czarnkowsko – Trzcianecka Lokalna Grupa Działania