Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Sołectwo Straduńzasięg - wsie Straduń, Przyłęg

Miejscowość ta z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jej piękne położenie wśród lasów, nad jeziorem Straduńskim oraz bliskość Trzcianki – przyciągają turystów i osoby chcące zamieszkać w spokojnym, uroczym zakątku. To wyjątkowe miejsce doceniły władze gminy, opracowując dla Stradunia plan przestrzennego zagospodarowania.

 

Minione dziesięciolecia przekształciły wieś w rekreacyjno-letniskową miejscowość. Obecnie są tu tylko dwa duże gospodarstwa rolne.

 

W ostatnich pięciu latach stanęło tu kilkadziesiąt nowych domow. Straduń liczy około 210 stałych mieszkańców, ale w niedalekiej przyszłości liczba ta na pewno wzrośnie, gdyż gmina posiada tu wiele działek na sprzedaż.

 

Wieś ma sieci wodociągową i kanalizacyjną, świetlicę, salę gimnastyczną (pozostała po szkole, która tu kiedyś istniała) oraz plac zabaw dla dzieci.

 

W centrum wsi stoi kaplica poświęcona 22.09.1985 r., będąca kościołem filialnym parafii p.w. Matki Bożej Saletyńskiej  w Trzciance.

 

Osobliwością jest znajdująca się tu stacja pomiaru lustra jeziora oraz wód głębinowych, należąca do Instytutu Hydrogeologii w Warszawie. Regularnie badane są wody pobierane z wybudowanych trzech  studni głębinowych (od 200 do 600 metrów).

 

Straduń jest starą wsią – pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1532 roku. Wiadomo też, że w 1793 r. w osadzie mieszkało 17 wolnych chłopów i 7 chałupników.

 

Wypoczynkowe i turystyczne uroki Stradunia zostały docenione już na początku ubiegłego stulecia. Wówczas zaczęli pojawiać się w tych stronach pierwsi letnicy.

 

Obecnie wieś jest ważnym punktem na przebiegających w okolicy szlakach turystycznych i doskonałą bazą wypadową dla osób, które chcą poznawać uroki ziemi trzcianeckiej. Zatrzymać się na nocleg oraz dłuższy wypoczynek można w Pensjonacie „January” oraz w gospodarstwach agroturystycznych.

 

Wielkim atutem tej miejscowości jest jezioro Straduńskie (powierzchnia 116ha, długość 2,5km, największa szerokość 400m, głębokość ponad 6m), akwen o czystej wodzie, w całości otoczony pięknymi lasami, słynący z ryb, w tym drapieżnych. Będąc w tej okolicy warto także wybrać się w głąb lasu, by móc podziwiać wysokie na 17m jałowce – pomniki przyrody.