Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Sołectwo Przyłękizasięg - wieś Przyłęki

Wieś położona jest kilometr od trasy łączącej Trzciankę z Wieleniem, w sąsiedztwie skrzyżowania  z drogą lokalną w kierunku Jędrzejewa.

 

Przyłęki, od drogi głównej oddziela pas lasu. Dzięki tej naturalnej osłonie, jest tu czyste powietrze i cisza. W ostatnich latach działki w tej okolicy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Natomiast kilka starych zagród zmieniło właścicieli i po gruntownych remontach nabrało letniskowego wyglądu i charakteru.

 

Tutejsi mieszkańcy żyją z rolnictwa. Jest tu kilkanaście gospodarstw, w tym trzy o powierzchni od 25 do 50 hektarów. Wieś liczy 320 mieszkańców. Ma szkołę podstawową, mieszczącą się w ładnym budynku oraz świetlicę.

 

Na gruntach sołectwa, na granicy z Górnicą, na skraju lasu, stoi uroczy kościołek z zabytkową dzwonnicą. Przyłęki mogą byś doskonałą bazą wypadową w piękne leśne okolice, między innymi: w rejon pobliskiej Górnicy i Rychlika, przez które płynie rzeczka Bukówka. We wsi nie ma wartościowych zabytków. Zachował się drewniany barak, gdzie mieściła się przedwojenna szkoła. Jest też stary, poniemiecki cmentarz i przedwojenny kamień przydrożny „biały”, który do dzisiaj pełni funkcję drogowskazu na Siedlisko.

 

Osadnictwo w tej okolicy sięga bardzo dawnych czasów. Archeolodzy odkryli krzemienne narzędzia: grociki, skrobacze oraz dłuta do obróbki drewna, skóry i kości – sprzed czterech tysięcy lat (z okresu neolitu).

 

Do połowy XX wieku Przyłęki były otoczone polami, obecnie dookoła rosną około 50 -letnie lasy.