Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Sołectwo Łomnicazasięg - wsie Łomnica bez bud. Nr 54, 55, 57, 58, 59, Dłużewo

Wieś Łomnica położona jest malowniczo na wzniesieniu w sąsiedztwie doliny strugi Łomnicy. Przez miejscowość prowadzą trzy drogi: z Trzcianki do Kępy i dalej w kierunku Piły oraz do Wrzącej. Łomnica znajduje się na międzynarodowym rowerowym szlaku R-1 z Paryża do Sankt Petersburga. W sezonie często można tu spotkać miłośników turystyki rowerowej.

 

Nazwa wsi wymieniana jest już w XVI wieku, natomiast dokumenty z 1629 r. podają, iż w osadzie były 34 domy, plebania oraz szkółka.

 

Obecnie, w Łomnicy wraz z pobliskimi przysiółkami mieszka około 300 osób. We wsi jest ok. 50 domów, a w sąsiedztwie kilka niewielkich osad : Łomnica – Młyn, Łomnica – Folwark i Łomnica Pierwsza oraz Leśniczówka. W pierwszym z wymienionych przysiółków jeszcze 25 lat temu istniał prywatny młyn wodny, w którym mielono mąkę. Przed 1945 rokiem na wartkiej rzece Łomnicy funkcjonowały jeszcze trzy inne młyny. Niestety, żaden z nich już nie istnieje.

 

Znaczący dla wsi był folwark. Do dzisiaj jest tam 9 zamieszkałych budynków. Jest też pałacyk, modernizowany przez prywatnego właściciela. We wsi są dwa średnie gospodarstwa rolne (każde powyżej 20 hektarów ziemi) oraz 20 małych (do 2,5 ha). W przysiółku Młyn oraz w sąsiedztwie Kępy znajdują się gospodarstwa rybackie ze stawami zajmującymi ok. 50 ha.

 

Łomnica jest bardzo zadbaną miejscowością, kilkakrotnie nagradzaną w konkursie gminnym „Piękna wieś” . Nad wsią góruje neogotycki kościół pw. Matki Boskiej. Obiekt ten, dawniej ewangelicki, położony na lekkim wzniesieniu, zbudowany został na początku lat 30. XIX wieku.

 

Ważnym obiektem we wsi jest także Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza, do której uczęszczają dzieci miejscowe i z okolicznych osad. Placówka ta zbudowana została 35 lat temu podczas ogólnopolskiej akcji „Tysiąc szkół na 1000 lecie”.

 

Mieszkańcy wsi mają na miejscu remizę i świetlicę oraz sklep i bar. Miejscowość stale rozbudowuje się – w ciągu ostatnich dwóch lat powstało tu kilkanaście nowych domów, kolejne są w budowie. Dużym atutem jest piękna okolica i niewielka (6 km) odległość od Trzcianki.