Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Tomaszpil (Ukraina)

Miejscowość położona na wschodnim Podolu, nad rzeką Rusawą. Gmina Tomaszpil jest jednym z 27 rejonów administracyjnych Obwodu Winnickiego, leżącego w środkowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią, na wyżynie Wołyńsko-Podolskiej.

 

Do nawiązania kontaktów między Trzcianką a Tomaszpilem doszło za sprawą działalności Wojewódzkiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych, który w 2006 r. podpisał porozumienie o współpracy z Winnickim Oddziałem Towarzystwa „Ukraina – Polska”. Jego głównym celem jest wspieranie współpracy pomiędzy samorządami z obwodu Winnickiego, a wielkopolskimi jednostkami samorządu terytorialnego zrzeszonymi w WOKISS. Konsekwencją zawartej umowy były wizyty w Wielkopolsce ukraińskich delegacji i rewizyty na Ukrainie delegacji polskich.
W sierpniu 2010 roku delegacja przedstawicieli trzcianeckiego samorządu gościła w Tomaszpilu na obchodach Święta Niepodległości Ukrainy. Podczas pobytu podpisano list intencyjny określający szczegóły polsko – ukraińskiej współpracy.