Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Lehrte (Niemcy)

Lehrte – Niemcy (www.lehrte.de) – Miasto położone w sercu Dolnej Saksonii w Niemczech, w odległości ok. 20 km na wschód od miasta targowego Hannoveru, znanego z wystawy światowej EXPO. Pierwsze wzmianki o Lehrte datowane są na rok 1147. Prawa miejskie nadano w 1898 r. Obecnie Lehrte jest ważnym ośrodkiem przemysłu, działa tam wiele organizacji socjalnych, sportowych i rozrywkowych, a także instytucji kulturalnych i oświatowych.

 

Do rozpoczęcia współpracy między gminą Trzcianka a miastem Lehrte doszło w roku 1996, za sprawą wymiany uczniów Liceum Ogólnokształcącym z Trzcianki a Gimnazjum z Lehrte. Delegacja władz Lehret gościła po raz pierwszy z oficjalną wizytą w Trzciance w czerwcu 1999 roku, przy okazji obchodów „Dni Trzcianki” Podczas tego spotkania doszło do podpisania oświadczenia o podjęciu współpracy obu miast.

 

Do scementowania współpracy między Trzcianką a Lehrte doszło w październiku 2003 r., kiedy podpisano Porozumienie Miast Partnerskich. Dokument ten jest niezwykle istotny, ponieważ oficjalnie przypieczętowuje wieloletnią współpracę. Obie strony wyraziły ponadto wiarę i nadzieję, że wzajemna kooperacja doprowadzi do budowy wspólnej zjednoczonej Europy.