Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Husum (Niemcy)

Miasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, na wybrzeżu Morza Północnego. Liczące około 20,9 tys. mieszkańców portowe miasteczko jest wymarzonym miejscem dla turystów. Można tutaj odkrywać malownicze krajobrazy wybrzeża, spacerować po historycznych uliczkach z małymi sklepikami i restauracjami, pooddychać świeżym powietrzem morskim. Podczas obfitujących w liczne atrakcje sierpniowych „Dni Portowych”, jest okazja nauczyć się obierać kraby, czy przeżyć katastrofę osnutego legendami miasta Rungholt w świeżo odrestaurowanym Muzeum Morza Północnego.

 

Na całym świecie Husum znane jest dzięki osobie pisarza Theodora Storma, autora wierszy i nowel.

 

Deklaracja o nawiązaniu współpracy pomiędzy miastami Trzcianki i Husum podpisana został 2 marca 1997 r. Jej główną intencją było dążenie do wzajemnego zbliżenia lokalnych społeczności, w oparciu o obustronne, przyjazne stosunki. Przez kilka lat mimo podpisanej deklaracji miasta nie utrzymywały kontaktów. Dopiero w lipcu 2008 roku, przy okazji obchodów „Dni Portowych”, burmistrz Trzcianki odwiedził Husum i potwierdził wolę dalszego umacniania kontaktów partnerskich.

 

Husum – Niemcy (www.husum.org)