Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Berwick upon Tweed (Wielka Brytania)

Miasto położone w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii nad Morzem Północnym i rzeką Tweed. Jest jednym z najbardziej rozstrzyganych drogą wojenną miejsc w historii. W ciągu 300 lat aż 40 razy przechodziło z rąk do rąk pomiędzy Szkocją i Anglią.

 

Czerwone dachy z wytwornymi tarasami, domy o pastelowych kolorach, imponujące XVIII-wieczne baraki i majestatyczny ratusz, stanowią historyczne bogactwo miasteczka. Półtora milowa wędrówka dookoła muru zachwyci każdego, odkryje i pozwoli ujrzeć przelotnie przeszłość i przyszłość Berwick, a spojrzenie w dół na wybrzeże i ujście rzeki Tweed do Morza Północnego ukaże piękno kraju. Podziwiać można także trzy wspaniałe mosty: najstarszy z ich, Królewski Most o największym betonowym przęśle, powstał jeszcze za czasów panowania króla Jamesa VI Szkota. Wszystkie trzy mosty „przeciągnięte” przez Tweed ułatwiają komunikacje i łączą starą i nową część miasta.

 

Gmina Trzcianka rozpoczęła współpracę z miastem Berwick-upon-Tweed już w 1997 roku. W czerwcu 2000 roku, podczas „Dni Trzcianki”, delegacja z Anglii gościła w naszym mieście po raz pierwszy. Przy okazji wizyty doszło do uroczystego podpisania umowy o współpracy miast bliźniaczych.