Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Wizyta w Husum30 listopada 2022

W dniach od 25 do 27 listopada, delegacja z Trzcianki gościła w Husum, jednym z naszych miast partnerskich, na specjalne zaproszenie Freiwillige Feuerwehr Husum – Ochotniczej Straży Pożarnej w Husum. Celem wizyty było odnowienie współpracy między naszymi miastami po przerwie spowodowanej pandemią.

 

W skład trzcianeckiej delegacji wchodzili Krzysztof W. Jaworski Burmistrz Trzcianki, Dominika Jeske Dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury w Trzciance, Elżbieta Wiśnicka Dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, Jacek Warnkowski Naczelnik OSP Siedlisko i sołtys Rychlika, Agnieszka Warnkowska Prezes Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik, Szymon Henszke Sekretarz OSP Trzcianka oraz Natalia Bakinowska podinsp. ds. promocji Urzędu Miejskiego Trzcianki.

 

Husum jest to portowe miasto, położone w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, na wybrzeżu Morza Północnego.

 

Podczas pobytu w Husum delegacja z Trzcianki miała możliwość poznać uroki miasta partnerskiego i „od kuchni” zobaczyć siedzibę Freiwillige Feuerwehr Husum oraz Technische Hilfswerk Husum – Technicznej Grupy Wsparcia. Prócz tego, wzięła udział w „Balu Strażaka” zorganizowanym przez miasto i sponsorów dla wszystkich strażaków ochotników i techników z tamtejszych jednostek. Podczas balu Krzysztof W. Jaworski podziękował za zaproszenie delegacji i wyraził nadzieję na odnowieni naszej partnerskiej współpracy, po czym wraz z Jackiem Warnkowskim i Szymonem Henszke wręczyli upominki Frankowi Dostalowi Komendantowi Freiwillige Feuerwehr Husum oraz Uwe Schmitz’owi Burmistrzowi Husum. Kończąc wizytę w Niemczech, delegacja z Trzcianki odwiedziła Flensburg i tamtejszą jednostkę zarządzania kryzysowego, odpowiadającą za obsługę numeru 112 w regionie i mieście Husum.

 

Przy okazji wizyty warto wspomnieć, że deklaracja o nawiązaniu współpracy pomiędzy miastami Trzcianką i Husum podpisana została 2 marca 1997 r. Jej główną intencją było dążenie do wzajemnego zbliżenia lokalnych społeczności, w oparciu o obustronne, przyjazne stosunki. Współpraca między Husum i Trzcianką odbywa się w szczególności między naszymi jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. W ubiegłych latach młodzi strażacy z trzcianeckich OSP mieli okazję kilkukrotnie gościć w Husum i wraz z ochotnikami z tamtejszej jednostki brać udział w ćwiczeniach przeciwpożarowych, nawiązując między sobą relacje i ucząc się od siebie nawzajem.

 

Jesteśmy bardzo wdzięczni przyjaciołom z Husum za zaproszenie i zorganizowanie, tak wspaniałej wizyty. Możliwość zobaczenia i poznania funkcjonowania tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej była dla nas inspirująca. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku nasi znajomi z Husum odwiedzą Trzciankę, a my będziemy mogli równie ciepło ich przyjąć.

 

Galeria zdjęć z wizyty na fanpage’u Miasto i Gmina Trzcianka: