Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej
  • Strona główna
  • >
  • Aktualności
  • >
  • UWAGA! CSIRT NASK ostrzega – trwa zmasowana kampania SMS-owa celująca w użytkowników telefonów z systemem Android!

UWAGA! CSIRT NASK ostrzega – trwa zmasowana kampania SMS-owa celująca w użytkowników telefonów z systemem Android!27 września 2021

Na losowe numery telefonów rozsyłane są wiadomości SMS z fałszywym linkiem, informujące o rzekomym skierowaniu na kwarantannę lub zgubionych dokumentach.

Zachowaj czujność!

 

CSIRT NASK – Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego ostrzega przed nową kampanią cyberprzestępców. Jeśli otrzymałeś wiadomość sms o treści:

 

lub

 

najprawdopodobniej jest to wiadomość spreparowana przez cyberprzestępców, a link prowadzi do strony nakłaniającej do pobrania aplikacji “Flash Player”. Aplikacja ta jest złośliwa, po jej instalacji dokonuje ataku na rachunki bankowe właściciela smartfona i okrada go z pieniędzy.

Co więcej, SMS-y dotyczące kwarantanny mają nadpis “Kwarantanna“, co powoduje, że ten SMS grupuje się z prawdziwymi SMS-ami otrzymanymi z Sanepidu, jeżeli wcześniej było się skierowanym na kwarantannę z powodu COVID-19. Takie działanie niestety podnosi wiarygodność ataku, bo mało kto wie, że SMS-y każdy może wysłać z każdego numeru (lub nazwy).
W przypadku tej kampanii samo kliknięcie w link podany w wiadomości bez pobrania i zainstalowania aplikacji, nie stanowi dla telefonów zagrożenia.