Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Trzcianka świętowała 290. urodziny4 marca 2021

W środę, 3 marca 2021 r., odbyły się uroczystości związane z 290. rocznicą nadania Trzciance praw miejskich. W samo południe, na placu przy ul. Kościuszki zobaczyć można było scenkę historyczną pt. „Daję Wam to prawo, czyli narodziny miasta”. Inscenizację przygotowało Muzeum Ziemi Nadnoteckiej we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Biblioteką Publiczną i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny oraz Katolicką Szkołą Podstawową. W rolę króla wcielił się burmistrz Trzcianki. Po występie, zebrani mieszkańcy mieli okazję skosztować tortu urodzinowego, przygotowanego przez restaurację „Piwniczanka”.

 

Popołudniowe uroczystości rozpoczęto odegraniem Hymnu Państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej BPiCK. Następnie, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 250. rocznicę nadania Trzciance praw miejskich i budowniczych Trzcianki i maszerując ulicą Kościuszki, uczestnicy udali się do Centrum Integracji Społecznej, gdzie odbyła się część oficjalna urodzin Trzcianki. Zebranych powitał trzcianecki hejnał, a następnie konferansjer opowiedział o rocznicy nadania Trzciance praw miejskich i historii miasta. Po wystąpieniu okolicznościowym burmistrza i gości, przyszedł czas na najważniejsze wydarzenie tego dnia – włodarz miasta wręczył nagrody „Trzcianeckie Sarenki” trzem wyróżnionym: panu Edwardowi Aktanarowiczowi, panu Wiktorowi Franczyszynowi oraz panu Bogdanowi Ratajczakowi.

 

Do „Księgi zasłużonych dla miasta Trzcianki” wpisano natomiast: śp. pana Henryka Bajraszewskiego, śp. pana Antoniego Birulę, śp. panią Helenę Stokłosę, śp. pana Jana Stożka oraz panią Annę Stefanowicz. Prezentację sylwetek dokonała dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej – Elżbieta Wiśnicka.

 

Uroczystość uświetnił przepiękny historyczny spektakl pt. „Daję Wam to prawo, czyli narodziny miasta”, w wykonaniu aktorów z Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Nagrodzeni „Trzcianeckimi Sarenkami”:

 

  • Pan Edward Aktanarowicz – sportowiec, działacz, trener. Przygodę z podnoszeniem ciężarów rozpoczął w 1969 roku, jako zawodnik MZKS Lubuszanin Trzcianka. Od 1976 roku, w roli instruktora, a następnie przez 32 lata trenera II klasy, szkolił trzcianeckich ciężarowców. Od 1974 roku był nauczycielem przedmiotów zawodowych i instruktorem nauki jazdy. Z racji sportowej pasji, prowadził również lekcje wychowania fizycznego w Zespole Szkół Rolniczych w Białej. Pracę nauczyciela zakończył w 2007 roku, przechodząc na emeryturę. Nadal aktywny jako działacz, trener, a także instruktor prawa jazdy. Sportowa pasja oraz cechy charakteru pana Edwarda pozwoliły przetrwać trzcianeckim ciężarom wiele trudnych organizacyjnie i finansowo lat. Po włączeniu sekcji podnoszenia ciężarów w struktury UKS Copal Trzcianka, dyscyplina ta odrodziła się w naszym mieście ponownie. Ukoronowaniem ponad 50-letniej pracy pana Edwarda było zdobycie w 2020 roku pierwszego w historii trzcianeckiej sekcji złotego medalu Mistrzostw Polski przez Oliwię Tomkalską – juniorkę młodszą w kategorii wagowej do 49 kg.
  • Pan Wiktor Franczyszyn – dokumentalista i obserwator, czynnie zaangażowany w życie miasta i gminy Trzcianka. W 1978 roku rozpoczął pracę w Trzcianeckim Domu Kultury, w którym organizował Dyskusyjny Klub Filmowy oraz cykl wystaw fotograficznych i plastycznych. Swoje artystyczne doznania i wizje ukazuje w fotografiach, które prezentowano na wielu wystawach. Jako jeden z nielicznych w Polsce, za pracę na rzecz rozwoju fotografii amatorskiej, został nagrodzony Dyplomem Honorowym międzynarodowej fotograficznej Grupy Twórczej „A-74”. Przez ponad rok sprawował funkcję pełniącego obowiązki dyrektora TDK. W 1981 roku rozpoczął pracę w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Trzciance, organizując liczne wydarzenia, takie jak: Ognisko Muzyczne, Święto Latawca, Klub Filmowy, Dzień Dziecka, Rajd Pieszy „Rozdróżka”, półkolonie, opiekował się również klubem szachowym i brydżowym, kołem filatelistycznym i numizmatycznym. Organizował spektakle teatralne i koncerty znanych i lubianych w Polsce artystów. W latach 90-tych współorganizował cykl „Szukamy Talentów” i utworzył Młodzieżowe Studio Piosenki przy SML-W. Pan Wiktor przyczynił się do reaktywacji Klubu Seniora „Złota Jesień”, zrzeszającego w najlepszym okresie prawie 500 osób z miasta i gminy. W roku 1990 współtworzył trzcianecką telewizję kablową i Program Lokalny, który emitowany jest od ponad 30 lat, również przy jego udziale. Od roku 2017 z powodzeniem prowadzi kino Osiedlowe.
  • Pan Bogdan Ratajczak – wielki miłośnik muzyki jazzowej i klasycznej, propagator kultury niekomercyjnej oraz organizator wydarzeń artystycznych z zakresu tzw. sztuki wysokiej w latach 2009-2014, takich jak: Dni Jazzu w Trzciance (2009), Dni Niemena w Trzciance i Czarnkowie (2009), Dni Zbigniewa Seiferta w Trzciance (2011), Dni Komedy w Trzciance i Czarnkowie (2012), Dni Niemena w Trzciance (2014), XXXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (2014). Dzięki organizowanym wydarzeniom, mieszkańcy mieli bezpośredni kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie i mogli spotkać się z najwybitniejszymi artystami. Pan Bogdan od wielu lat zajmuje się również publicystyką. W latach 1994-2020 pisał artykuły muzyczne, biograficzne i promocyjne w wydawnictwach lokalnych, muzycznych, a także amerykańskim tygodniku polonijnym Polish Weekly Magazine „Kurier Plus”. Okazjonalnie brał udział w licznych audycjach muzycznych w rozgłośniach Polskiego Radia oraz amerykańskiej rozgłośni Polskie Radio USA, gdzie promował m.in. trzcianeckie imprezy i polskich muzyków jazzowych. Swoimi zbiorami fonograficznymi wspomagał edycję dwutomowej encyklopedii Daniela Wolaka „Archiwum Polskiego Rocka 1961-2016” – promującej dorobek trzcianeckich zespołów Zmaza oraz Bezjahzgh. W 2009 roku, pan Bogdan otrzymał wyróżnienie od Burmistrza Trzcianki za szczególny wkład w popularyzację muzyki oraz promocję gminy, a w 2012 roku nagrodę dziennikarską w kategorii kultura za inicjatywę „Dni Komedy”.