Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Trzcianka świętowała 104. rocznicę odzyskania Niepodległości14 listopada 2022

Trzcianka przez cały dzień 11 listopada świętowała 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę! Podczas tegorocznych obchodów mogliśmy obejrzeć różne oblicza patriotyzmu w naszym mieście.

 

Rano Mayowk’a wraz z ochotnikami wybrała się na patriotyczny spacer ekologiczny wokół jeziora Logo podczas, którego sprzątając – zebrali aż 21 worków śmieci, czyli ok. 5040 litrów.

 

W samo południe, przy Pomniku Niepodległości zgromadzili się uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół Technicznych, Liceum Ogólnokształcącego oraz chór Pasjonata i mieszkańcy miasta, którzy pod kierunkiem Bartosza Śliwińskiego i Joanny Gorczyńskiej wzięli udział w międzypokoleniowym śpiewaniu patriotycznym „Dla Ciebie, Polsko”. Do śpiewania pieśni i piosenek takich jak „Rota”, „My, pierwsza brygada”, „Piechota”, „Raduje się serce”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz hymnu Polski, zachęcała dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Dorota Pawłowska oraz Bartosz Śliwiński, inicjator spotkania. Następnie na dziedzińcu szkoły miał miejsce poczęstunek, podczas którego można było posilić się ciepłą grochówką przygotowaną przez Pana Edwarda Henyka.

 

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godz. 16:00, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance. W homilii ksiądz proboszcz Zbigniew Cybulski mówił o niepodległości i miłości do swojego kraju w kontekście toczącego się konfliktu zbrojnego u naszych sąsiadów w Ukrainie.

 

Po mszy, wspólnym przemarszem, z flagą Polski niesioną przez harcerzy ZHR oraz towarzyszącymi jej flagami Ukrainy, Orkiestrą Dętą, pocztami sztandarowymi, włodarze, delegacje oraz mieszkańcy Trzcianki udali się pod Pomnik Niepodległości.

 

Po dotarciu pod Pomnik Niepodległości, odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał Burmistrz Krzysztof W. Jaworski, mówiąc o tym, że każdy z nas ma możliwość zamanifestowania swojej polskość i bycia z niej dumnym. Wszyscy jesteśmy póki mówiąc słowo „Ojczyzna” mamy na myśli Polskę. Kończąc przemówienie zaapelował apelem o to, byśmy wspólnie dbali o jedność narodu i nasz wspólny kraj. Następnie Burmistrz wraz z Zastępcą Witoldem Putyrskim oraz Sekretarzem Gminy Aliną Matkowską złożyli pod pomnikiem wiązankę i znicz, chcąc uczcić wszystkich tych, którzy oddali życie za naszą Niepodległą Polskę. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyli również trzcianeccy radni, delegacje przedstawicieli ugrupowań politycznych, placówek kulturalnych, szkół, sołectw, służb mundurowych, harcerzy, związków i kół.

Po wydarzeniach przy Pomniku Niepodległości, zgromadzeni mieszkańcy oraz goście udali się do Centrum Integracji Społecznej na Placu Pocztowym, gdzie odbył się recital fortepianowy pn. „Romantyczne Wariacje Chopinowskie” podczas, którego wirtuozi Piotr Grelowski i Grzegorz Rychlik zachwycili zebraną publiczność swoimi wykonaniami utworów Fryderyka Chopina. Recital odbył się w ramach projektu „Romantycznie zakręcona BPiCK”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Po muzycznej uczcie dla zmysłów na mieszkańców czekał słodki poczęstunek i wyjątkowo pyszne rogale trzcianeckie.

 

Organizatorami obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  byli: gmina Trzcianka, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, Katolicka Szkoła Podstawowa w Trzciance im. św. Siostry Faustyny, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance, Mayovka i harcerze ZHR.