Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Powrót ziemi trzcianeckiej do Macierzy30 stycznia 2023

W piątek, 27 stycznia br., obchodziliśmy 78. rocznicą powrotu ziemi trzcianeckiej do Macierzy, z tej okazji o godz. 12:00, przy dźwiękach hejnału, delegacje władz samorządowych i powiatowych złożyły kwiaty pod krzyżem upamiętniającym to ważne dla naszego miasta święto.

 

Po południu w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej miało miejsce wydarzenie pn. „Trzcianka w latach 40. XX wieku. Nowe życie”. Chęć poznania miasta ściągnęła do siedziby muzeum wielu mieszkańców Trzcianki i okolic. Spotkanie uroczyście otworzyła Dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej Pani Elżbieta Wiśnicka. Historyk Pan Józef Olejniczak opowiadał o realiach panujących w pierwszych miesiącach powojennej rzeczywistości. Odbył się również pokaz migawek z dawnej Trzcianki.

 

Wieczór uświetnił koncert tria muzycznego – Olgi Wilant – Jankowskiej, Agaty Wilant oraz Tomasza Wyrzykowskiego. W trakcie koncertu uczestnicy otrzymali śpiewniki, w których pojawiły się piosenki z repertuaru min.: Marty Mirskiej, Marii Koterbskiej, Mieczysława Fogga, jak np.: „Piosenka przypomni Ci”, „Augustowskie Noce”, „Ostatnia Niedziela” czy „Miłość ci wszystko wybaczy”.

 

Zdjęcie przedstawia delegację władz samorządowych składającą kwiaty pod Krzyżem upamiętniającym powrót ziemi trzcianeckiej do Macierzy.