Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Odłóż telefon i zachowaj bezpieczeństwo.28 września 2021

Grafika przedstawia w tle miasto, na pierwszym planie przejście dla pieszych i kobietę z telefonem w ręku, wchodzącą na pasy.

 

 

Na mocy obowiązujących od 1 czerwca br. przepisów, pieszy jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności, o której mowa w art. 2 pkt 22 Prawa o ruchu drogowym.

 

Podczas wchodzenia, czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

 

Pieszy, przy wejściu na przejście ma pierwszeństwo, a kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Należy jednak pamiętać o tym, że MY, jako piesi, również musimy zachować ostrożność. Gdy nagle wtargniemy z telefonem w ręku na przejście, kierowca pojazdu ważącego przeszło tonę nie będzie w stanie zatrzymać go w ułamku sekundy.

 

Prócz narażenia życia i zdrowia, za wejście na przejście bez zachowania szczególnej ostrożności, z telefonem w ręku, może nam grozić MANDAT. Podstawę do tego daje zapis w Kodeksie Wykroczeń, art. 86 „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny”. Oznacza to, że w zależności od sytuacji i jej interpretacji przez policjanta, taki pieszy z telefonem w ręku może otrzymać mandat wynoszący od 20 do 500 zł.

 

Zachowajmy ostrożność i starajmy się nie używać telefonu przechodząc na drugą stronę. Zwracajmy uwagę młodszym użytkownikom ruchu, żeby tego nie robili.

 

Telefon poczeka, bezpieczeństwo przede wszystkim!