Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Oddaj głos w Budżecie Obywatelskim 2023!12 października 2022

Od 1 do 16 października trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2023!

 

Głosuj za pośrednictwem formularza on-line oraz w siedzibie i filiach Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury!

 

Do 30 października ogłosimy wyniki – stworzymy hierarchię potrzeb lokalnych, głosowanie pokaże oczekiwania mieszkańców, a zwycięskie przedsięwzięcia uwzględnimy w budżecie 2022!

 

Aby głosowanie było ważne, należy oddać jeden głos na projekt miejski oraz jeden głos na projekt wiejski.
Głosowanie prowadzone jest wyłącznie drogą elektroniczną.
Swój głos może oddać każdy mieszkaniec gminy Trzcianka.

 

 

KLIKNIJ W GRAFIKĘ PONIŻEJ, ABY PRZECZYTAĆ OPISY PROJEKTÓW ORAZ ZAGŁOSOWAĆ

 

zagłosuj

 

 

 

 

 

Projekty miejskie

 

 

 

1.       Rewitalizacja Parku Seniora – wspólnie tworzymy ogród sensoryczny

 

Projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej przy dworcu kolejowym – w Parku Seniora, który zakłada utworzenie ogrodu sensorycznego zaprojektowanego dla dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami, który pełnił będzie funkcje: rekreacyjną, edukacyjną i rehabilitacyjną. Korzystający z ogrodu będą poddawani zewsząd bodźcom zmysłowym.

 

Inwestycja ta przyczyni się do podniesienia walorów estetycznych parku i jego najbliższej okolicy, a co za tym idzie zachęci do spędzania czasu na łonie natury i poprawi samopoczucie mieszkańców.

 

Projekt rewitalizacji Parku przy dworcu PKP obejmuje :
– renowację fontanny
– ścieżkę zmysłów – ścieżka sensoryczna zbudowana z różnych materiałów
– podniesione rabaty – planowana roślinność kolorowa, silnie wonna, szumiąca, np. zioła, lawenda, rośliny miododajne, trawy
– zestaw narzędzi sensorycznych z urządzeniami terapeutycznymi i dźwiękowymi, np. moduły dźwiękowe, bongosy, cymbały drewniane
– stół do gier (chińczyk, szachy, warcaby)
– tabliczki informacyjne na temat roślin (również w języku Braille’a)
– ławki
– ciągi komunikacyjne
– oświetlenie – lampa LED
– monitoring
– uporządkowanie i zazielenienie terenu
– udział lokalnej społeczności w tworzeniu parku – wspólne przygotowanie terenu, nasadzenia roślin, opieka nad roślinami
– zakup elementów terapeutycznych, urządzeń dźwiękowych

 

Realizacja tego projektu pozwoliłaby stworzyć atrakcyjną i reprezentacyjną przestrzeń, która byłaby pierwszym, co zobaczą osoby przyjeżdżające pociągami do Trzcianki oraz byłaby idealną strefą wypoczynku dla seniorów i miejscem spędzania wolnego czasu rodzin z dziećmi. Realizacja tego projektu pozwoli nadać temu miejscu nowy charakter i zapobiegnie jego degradacji. Jej celem jest stworzenie dla mieszkańców Trzcianki zielonej i bezpiecznej przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu.

 

Koszt: ok. 195 tys. zł

 

 

2.       Ptasia stołówka

 

Celem projektu jest postawienie „kaczkomatu” – urządzenia wydającego pokarm dla ptactwa, przy ul. Wiosny Ludów (na wysokości rzeczki) oraz zagospodarowanie tego terenu.

Koszt: ok. 140 tys. zł

 

3.       Boisko sportowe dla osób chorych

 

Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni na świeżym powietrzu dla osób niepełnosprawnych.
Przy plaży jeziora Logo powstałoby boisko do gry w badmintona oraz miejsce do gry w bocca.

Koszt: ok. 40 tys. zł

 

 

4.       Budowa Toalety Publicznej przy Starej Plaży

 

Celem projektu jest stworzenie zaplecza sanitarnego przy Starej Plaży jeziora Sarcze. Projekt budowy toalety publicznej pozytywnie wpłynie na wzrost atrakcyjności tego obszaru, rozszerzy zaplecze techniczne tego miejsca oraz zwiększy komfort osób odwiedzających i spędzających czas przy jeziorze Sarcze.

 

Stara Plaża i Trzcianecka Przystań Żeglarska cieszą się dużym powodzeniem pośród mieszkańców Trzcianki i odwiedzających ją turystów. Aktualne rozwiązanie sanitarne, jakim jest toaleta toi toi, jest niewystarczające.

 

Projekt zakłada stworzenie zaplecza sanitarnego – 2 kontenerów, w których znajdować się będą toalety, umywalki, przewijak dla dzieci. Miejsce będzie przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt: ok. 195 tys. zł

 

5.       Pump Track w Trzciance

 

Projekt Pump Track w Trzciance przewiduje wykonanie na terenie tzw. Dolinek Miłości, asfaltowego, ok.60 metrowego, zapętlonego toru rowerowego, z modułami i zakrętami do trenowania równowagi i koordynacji. Jazda na torze polega na wykonaniu skoordynowanych ruchów góra – dół, dzięki którym poruszanie może odbywać się bez pedałowania. Obiekt przeznaczony dla rowerzystów, amatorów rolek, hulajnóg i deskorolek.

 

Projekt ok. 60 mb długości toru zajmuje ok. 300 m2 powierzchni. Nieogrodzony, dostępny przez 24 godziny na dobę tor. Korzystanie z niego będzie bezpłatne i dostępne dla każdej grupy wiekowej. Przy okazji inwestycji zagospodarowany i uporządkowany zostanie teren w sąsiedztwie toru. Doprowadzona zostanie alejka, zainstalowane zostaną ławki i oświetlenie. Nasadzone zostaną dodatkowe krzewy i drzewa. Całe miejsce nabierze charakteru przyjaznej przestrzeni parkowej.

 

Pumptrack jest obiektem stanowiącym połączenie bezpiecznej zabawy, jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnodze, z przebywaniem na powietrzu. Jest przeznaczony zarówno dla profesjonalistów, jak i osób doskonalących swoje umiejętności, niezależnie od wieku. Jako sport rozwija zmysł równowagi, koordynacji, wyrabia refleks i poprawia kondycję fizyczną. Zróżnicowany profil trasy pozwala osiągnąć różne prędkości, zarówno dla rowerków dziecięcych jak i górskich.

 

Koszt: ok. 195 tys. zł

 

 

6.       Pierwszy Psi Wybieg w Trzciance

 

Ogrodzone miejsce na tzw. Dolinkach Miłości, przyjazne czworonogom. Miejsce, gdzie bez obaw będzie można dać psu swobodę biegania i możliwość zabawy na urządzeniach specjalnie do tego przeznaczonych, a ich właścicieli zintegrować. Ogrodzony teren, kilka ławek, kosze na śmieci, infrastruktura dla psów oraz przyjazne podłoże.

 

Projekt ma polegać na ogrodzeniu części działek tworzących tzw. Dolinkę Miłości od strony ul. Łąkowej i przeznaczeniu ich na swobodne spacery z psem oraz na treningi na specjalnych urządzeniach. Ogrodzona przestrzeń z furtką z samodomykaczem, 2 ławki, kosz na śmieci, dystrybutor torebek na psie odchody, tablica z regulaminem. Podłoże – ziemia, darń, piasek, trawa. Część urządzeń treningowych stanowiłyby elementy naturalne, np. powalony pień drewna. Doświetlenie terenu przez 2 latarnie LED.

 

Koszt: ok. 183 tys. zł

 

7.       Zjeżdżalnie na kąpieliskach

 

Realizacja projektu polega na ustawieniu 3 szerokich zjeżdżalni ze stali nierdzewnej na trzcianeckich kąpieliskach miejskich: nad jeziorem Logo oraz na Starej i Nowej Plaży jeziora Sarcze.

 

Celem projektu jest dostarczenie infrastruktury rekreacyjnej na kąpieliskach trzcianeckich jezior, dla mieszkańców i turystów. Zapewnienie rozrywki nad wodą, przede wszystkim dla dzieci.

Koszt: ok. 115 tys. zł

 

 

 

 

Projekty wiejskie

 

 

1.       Zaplecze sanitarne w Straduniu

 

Celem projektu jest stworzenie zaplecza sanitarnego przy boisku sportowym w Straduniu.

 

Projekt budowy toalety publicznej pozytywnie wpłynie na wzrost atrakcyjności tego obszaru, rozszerzy zaplecze techniczne tego miejsca oraz zwiększy komfort osób korzystających z boiska, które cieszy się dużym powodzeniem, nie tylko pośród mieszkańców Stradunia, ale i całej gminy. Zaplecze sanitarne w tym miejscu jest niezbędne. Na boisku często są rozgrywane mecze piłki nożnej, cyklicznie odbywają się również turnieje siatkonogi, w których bierze udział wielu zawodników i kibiców z całego powiatu.

 

Projekt zakłada stworzenie zaplecza sanitarnego – 2 kontenerów, w których znajdować się będą: toaleta, umywalka, natrysk, szatnia. Miejsce będzie ogólnodostępne sezonowo, od wiosny do jesieni.

Koszt: ok. 195 tys. zł

 

 

2.       „Oświetlona wieś – bezpieczna wieś”

 

Biała to największa i dynamicznie rozwijająca się wieś w Gminie Trzcianka. Jednak mieszkańcy jednej z głównych ulic wsi – ul. Stodolnej, nie mają oświetlenia ulicznego. Projekt obejmuje kompleksowy program budowy lamp (8 punktów świetlnych) na tej ulicy, co ma na celu podniesienie bezpieczeństwa w okolicy.

 

Realizacja projektu polegać będzie na sporządzeniu kompletu dokumentacji technicznej, utworzeniu sieci oświetlenia o długości ok. 400 m i postawieniu 8 punktów świetlnych.

 

Koszt: ok. 110 tys. zł

 

3.       „Jak się zmówimy to stare na nowe wymienimy”

 

Celem projektu jest wymiana starego drewnianego placu zabaw przy sali wiejskiej w Przyłękach na nowy.

 

Realizacja projektu polegać będzie na usunięciu starego 20-letniego placu zabaw i stworzeniu w tym miejscu nowego placu z domkiem, huśtawkami, piaskownicą, karuzelą, wiatką oraz na montażu 4 lamp solarnych, które nie generowałyby żadnych kosztów.

 

Koszt: ok. 195 tys. zł

 

4.       Plac zabaw w Stobnie – Nowe miejsce dla dzieci.

 

Proponowany plac będzie zagospodarowany na terenie przy świetlicy wiejskiej i oddziale przedszkolnym w Stobnie – w miejscu starego placu zabaw.

 

Projekt obejmuje zdemontowanie starego placu zabaw i zagospodarowanie terenu pod wielofunkcyjny plac zabaw oraz wymianę ogrodzenia. Postawienie zestawów zabawowych dla dzieci starszych i młodszych (3-12 lat), m.in. potrójnej huśtawki, urządzeń linowych, urządzeń edukacyjnych, itp. Projekt ma na celu stworzenie bezpiecznego miejsca do aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Koszt: ok. 150 tys. zł

 

5.       Altana z paleniskiem grillowym w Niekursku

 

Realizacja projektu polegać będzie na przedłużeniu istniejącej altany oraz stworzeniu kącika na ognisko z grillem w Niekursku przy placu zabaw (przy bibliotece filialnej).

 

Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności wsi oraz stworzenie miejsca do wspólnego spędzania czasu.

 

Koszt: ok. 87,5 tys. zł

 

6.       Letnia czytelnia – budowa małego parku edukacyjno – wypoczynkowego do nauki umiejętności kreatywnych i wypoczynku z książką w Łomnicy

 

 

Park edukacyjno – wypoczynkowy będzie usytuowany na placu przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Łomnicy, jako uzupełnienie obecnej infrastruktury. Jego część zajmie plansza szachowa z kostki brukowej (szachy plenerowe). Posadzenie drzew i roślin miododajnych oraz ustawienie nowych ławek. Letnia czytelnia to leżaki, parasol i biblioteczka zewnętrzna „uwolnij książkę”. Oprócz tego interaktywne tablice poglądowe z segregacją odpadów oraz o tematyce przyrodniczej oraz kosze do segregacji odpadów.

 

Będzie to ogólnodostępne miejsce do kreatywnych działań edukacyjnych, z którego będą mogli korzystać nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy sołectwa i okolic. Cele projektu to zachęta do przebywania na świeżym powietrzu, wzrost świadomości ekologicznej uczniów i mieszkańców okolic, budowanie nawyków przyjaznych środowisku, kształtowanie analitycznego myślenia i umiejętności kreatywnych, promocja czytelnictwa, nowe miejsce sprzyjające integracji.

 

Koszt: ok. 100 tys. zł

 

 

 

7.       Posłuchaj odgłosów przyrody – Tuby do słuchania przyrody w Radolinie

 

Tuby do słuchania przyrody to urządzenia wzmacniające doznania akustyczne towarzyszące osobom obserwującym walory przyrodnicze. Tuby same w sobie stanowią z jednej strony urządzenie wzmacniające dźwięk, z drugiej są doskonałym schronieniem przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki realizacji projektu możliwe będzie ukazanie mieszkańcom gminy Trzcianka, jak również turystom, walorów akustycznych Doliny Noteci, jako obszaru objętego tzw. Dyrektywą ptasią EU w zestawieniu z bogactwem wizualnym, które obecnie można podziwiać dzięki Tarasom Noteci w Radolinie.

 

Projekt zakłada zakup trzech tub do słuchania przyrody. Tuby zbudowane są na bazie ośmiokąta, a ich rozmiary pozwalają na wejście do środka nawet 4 osobom. Tuby wykonane są z drewna o wysokich walorach akustycznych. Dzięki zmysłowi konstrukcyjnemu oraz wysokiej jakości drewna, tuba jest w stanie zbierać i wzmacniać dźwięk przyrody w promieniu 1 km od jej lokalizacji. Osoby siedzące wewnątrz tuby są w stanie słuchać okolicznych dźwięków przyrody. Ustawienie Tub do słuchania przyrody na skraju Doliny Noteci pozwoli na wzmocnienie dźwięków generowanych przez ptactwo zamieszkujące łęgi Nadnoteckie.

 

Koszt: ok. 100 tys. zł