Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Nicieja na Kresach14 września 2022

Wczoraj tj. 13 września br., w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, odbyły się wykłady pt. „Nicieja na Kresach”. Spotkanie otworzył Pan Witold Wintonowicz – Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Pile, który wprowadził wszystkich słuchaczy w tematykę wydarzenia. Prowadzący wykład Stanisław Nicieja, przeniósł zainteresowanych mieszkańców naszego miasta w świat dawnych Polskich Kresów Wschodnich. Dla uczniów szkół średnich była to przede wszystkim wycieczka do często zapomnianego, ale i barwnego świata ich pradziadków, dla starszych mieszkańców naszego miasta była to natomiast okazja do przypomnienia sobie rodzinnych opowieści i wspomnień.

 

Profesor Nicieja ukazał nieznane oblicze kresowych twierdz i miast. Pokazał, że obraz zacofanych kresów wschodnich to mit, a wiele istotnych osiągnięć, z rafineriami naftowymi na czele, swój początek miało właśnie w umysłach Kresowiaków, i że Kresy Wschodnie to przede wszystkim ludzie, którzy je tworzyli.