Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Mistrzostwa Polski Judo w Trzciance5 października 2020

W dniach od 3 do 4 października Trzcianka po raz pierwszy w historii była gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów Judo. Wśród walczących kobiet nie zabrakło reprezentantki UKS-u Copal Trzcianka Pauli Kułagi. Zawodniczka nie zawiodła broniąc ubiegłoroczny tytuł Mistrzyni Polski i tym samym sięgając po złoty krążek po raz 5 z rzędu! W niedzielę oprócz walk indywidualnych rozegrano także turniej drużynowy w formule mikst.

 

W sobotnich walkach finałowych Julia Kowalczyk wygrała z koleżanką klubową Zuzanną Łogożną, Angelika Szymańska pokonała Agatę Zacheję (Gwardia Warszawa), zaś Eliza Wróblewska zwyciężyła Urszulę Hofman (AZS AWF Wrocław).

 

Dla 23-letniej Julii Kowalczyk i 21-letniej Elizy Wróblewskiej to powrót na najwyższy stopień podium MP Seniorek. Zawodniczka z Rybnika poprzednio triumfowała w 2016 roku w Katowicach, a judoczka z Poznania najlepsza była w 2017 roku w Opolu. Z kolei 20-letnia Angelika Szymańska miała już srebro i 2 brązowe krążki, a dziś sięgnęła po tytuł mistrzowski w gronie seniorek.

 

W wadze -63kg brązowe medale wywalczyły bardzo doświadczona, brązowa medalistka MŚ i ME Seniorek 32-letnia Agata Ozdoba-Błach (AZS AWF Wrocław) i 20-letnia Natalia Kropska (Czarni Bytom), Wicemistrzyni Świata Kadetek i brązowa medalistka ME Kadetek z 2017 roku. Natomiast wśród medalistek wagi -70kg znalazła się 18-letnia Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa). W ubiegłym roku zdobyła brąz podczas ME Kadetek w Warszawie.

 

W sobotę w Trzciance zwyciężały również Paulina Dziopa (Czarni Bytom) -78kg i miejscowa judoczka Paula Kułaga (UKS Copal Trzcianka) +78kg, która jako jedyna obroniła tytuł wywalczony rok temu w Rybniku. W kategorii ciężkiej brąz wywalczyła m.in. 18-letnia Kinga Wolszczak (Śląsk Wrocław).

 

Wśród mężczyzn tytuły mistrzów kraju obronili kolejno Wiktor Mrówczyński (AZS AWF Katowice) -73kg, Damian Stępień (AZS UW Warszawa) -81kg, Piotr Kuczera (Team Kejza Rybnik) -90kg i Oleksii Lysenko (AZS AWF Warszawa) -100kg. W wadze +100kg najlepszy był Mariusz Krueger (KUMA Judo Warszawa).

 

Po raz drugi z rzędu brąz w -73kg zdobył Adam Stodolski (UKS Leśnik Kaczory), w -81kg na trzecim podium Damian Szwarnowiecki i Sebastian Marcinkiewicz(obaj KS PRAESIDIUM Wrocław), a w finale byli – wspomniany Damian Stępień i Kyrylo Wesełowski (AZS AWF Warszawa). W plusie wicemistrzem został 19-letni Wojciech Kordyalik (Śląsk Wrocław). Z kolei w -90kg po brąz sięgnął Michał Jackiewicz (UKJ „ASZ Woj Warszawa).

 

W drugim dniu turnieju w Trzciance, Agata Perenc (-52kg) po raz 6, a Bartłomiej Garbacik (-66kg) po raz 4 zostali Mistrzami Polski Seniorów. W niedzielę w turnieju indywidualnym w Trzciance wygrywali też Danuta Majcher (-48kg) i Tomer Golomb (-60kg). Dla nich to pierwsze złote medale w zawodach tej rangi. W zawodach drużyn mieszanych zwyciężył AZS AWF Katowice.

 

Pochodząca z Rybnika Agata Perenc pierwsze 2 tytuły mistrzowskie wywalczyła w kategorii -57kg w 2010 i 2012 roku, a następnie triumfowała w -52kg – w 2016, 2018, 2019 i 2020 roku. W niedzielnym finale pokonała zawodniczka Polonii Rybnik pokonała Karolinę Pieńkowską z AZS UW Warszawa.

 

Czwarty tytuł mistrzowski wywalczył Bartłomiej Garbacik (AZS AWF Katowice). W finale -66kg wygrał z Łukaszem Golusem (GKS Czarni Bytom). Wcześniej Bartłomiej Garbacik był najlepszy w wadze -60kg w 2014, 2017 i 2018 roku. Na podium Mistrzostw Polski Seniorów jest od 2013 roku.

 

W pojedynku o mistrzostwo kat. -48kg Danuta Majcher (TS Wisła Kraków) okazała się lepsza od Pauliny Szlachty (KS AZS AWF Wrocław). Z brązowymi krążkami wracają judoczki koszalińskich klubów – Aleksandra Szulc (KS Judo Gwardia) i Ilona Chruszcz (KJ Samuraj).

 

Natomiast w wadze -60kg zwyciężył pochodzący z Izraela Tomer Golomb (UKJ 225 Warszawa), zaś po srebro sięgnął Szymon Śmiegel (LKS Szubinianka Szubin).

 

Na zakończenie zawodów rozegrano turniej drużynowy w formule mikst (zespoły liczyły po trzy kobiety i trzech mężczyzn). Złoto zdobył AZS AWF Katowice. Srebro dla Czarnych Bytom, a brąz dla AZS AWF Wrocław i AZS UW Warszawa.

 

Organizatorem Mistrzostw byli: Polski Związek Judo, UKS Copal Trzcianka, Gmina Trzcianka, Okręgowy Związek Judo w Poznaniu oraz UKS 6 Piła.

 

Komplet wyników http://www.pzjudo.pl/index.php?m=10&kat=wyniki&id=35&lg=pl&zid=502

 

Foto: Dawid Czyż i Leszek Malicki