Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Maciej Klekowski triumfował w X Memoriale Szachowym19 października 2020

X Memoriał Ferdynanda Dziedzica oraz Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich zwyciężył arcymistrz Maciej Klekowski z klubu UKS 21 Podlesie Katowice. Wśród kobiet najlepszą okazała się arcymistrzyni Nino Batsiashvili. Wśród wychowanków śp. Ferdynanda Dziedzica, jak w roku ubiegłym, triumfował Marek Zakrzewski.

 

Do Trzcianki przyjechało 169 zawodniczek i zawodników. W dziewięciu rundach zwycięzca zgromadził osiem punktów. To drugi mistrzowski tytuł w szachach szybkich wywalczony przez 28-letniego arcymistrza z Częstochowy. Pierwszy raz triumfował przed czterema laty w Poroninie. W kwietniu Klekowski wywalczył także złoty medal w pierwszych internetowych mistrzostwach Polski.

 

Kolejne dwa miejsca na podium, z dorobkiem 7,5 pkt, zajęli szachiści, którzy wcześniej także zdobywali medale. Krasenkow po raz trzeci był drugi w tej konkurencji (poprzednio w 2002 w Płocku i 2015 także w Trzciance), a Janik był drugi przed rokiem w Zgierzu. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali, odpowiednio: 3000, 2000 i 1500 złotych.

 

Najlepszą lokatę spośród kobiet uczestniczących w mistrzostwach wywalczyła gruzińska arcymistrzyni Nino Baciaszwili, sklasyfikowana na 21. miejscu w dorobkiem sześciu punktów. Mistrzostwa rozgrywano tempem 10 minut na partię dla zawodnika z dodawaniem pięciu sekund za każde posunięcie.

 

Zawody odbyły się, jako jedna z imprez jubileuszowego X Międzynarodowego Memoriału Ferdynanda Dziedzica, zmarłego w 2010 roku nauczyciela, szachisty, zasłużonego trenera, sędziego i opiekuna kół szachowych w Trzciance.

 

Co roku, organizowana jest także klasyfikacja wychowanków. W X edycji turnieju zwyciężył Marek Zakrzewski, drugie miejsce przypadło Łukaszowi Naruszewiczowi, a na trzecim miejscu, na podium stanął Krzysztof Pałasz. Co ciekawe, jak co roku honorowane było także 100. miejsce i tym razem zajął je również wychowanek, Bartosz Zakrzewski.

 

Pełna klasyfikacja turnieju dostępna jest na stronie: www.fdziedzic.pl

 

W związku z obostrzeniami sanitarnymi turniej w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Żeromskiego w Trzciance rozegrano bez udziału publiczności. Uczestnicy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa również podczas gry.

 

Mistrzostwa Polski w szachach szybkich odbywają się, z przerwami, od 1988 roku. Była to ich 21. edycja. W poprzedniej, przed rokiem w Zgierzu, triumfował (piąty raz) nieobecny tym razem Bartosz Soćko, przed Janikiem i Kamilem Plichtą.

 

Źródło: RM, PAP
red. I fot. LM