Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Łąki kwietne w Trzciance10 maja 2021

Już niebawem w naszym mieście będzie można podziwiać piękno wielobarwnych i pachnących łąk kwietnych. Skomponowane z mieszanki roślin wieloletnich łąki zostały wysiane w dwóch lokalizacjach na terenie miasta: ul. Lipowa (dz. o nr ew. 2359) oraz osiedle Poniatowskiego (dz. o nr ew. 1723 i 1725/11). Łączny koszt realizacji inwestycji wyniósł 27 889 zł brutto i jest realizowany w ramach budżetu gminnego ze środków własnych urzędu.

 

Ukwiecenie przestrzeni przynosi nam wiele korzyści, dostarczy pozytywnych i estetycznych wrażeń pełnych koloru, zapachu oraz umożliwi obcowanie z naturą. Kwietna łąka to naturalna oaza bioróżnorodności oraz schronienie dla owadów, ptaków i jeży. Wydzielany przez rośliny kwitnące nektar i pyłek jest pokarmem dla owadów, więc jest to tzw. paśnik dla zapylaczy, tak ważnych dla nas pszczół. Owady zaś przyciągają ptaki oraz jeże, które się nimi żywią, tworząc swoisty ekosystem w samym mieście.

 

Poza tym łąki kwietne są naturalnym zbiornikiem retencyjnym, pomagają magazynować wodę i są odporne na suszę. Ich zapotrzebowanie na wodę jest znacznie mniejsze niż trawników. Również pomagają walczyć ze smogiem wyłapując zanieczyszczenia z powietrza.

 

Zachęcamy wszystkich do posiania łąk kwietnych w swoich ogródkach. Nie wymagają one tak intensywnego koszenia, jak trawa, nie musimy jej nawozić, a dodatkowe oszczędności uzyskamy przez to, że nie wymagają ona podlewania.

 

na zdjęciu znajduje się pojazd wertykulujący teren

na zdjęciu znajduje się pojazd wertykulujący teren

 

na zdjęciu znajduje się pojazd wertykulujący teren

na zdjęciu znajduje się teren pod łąkę kwietną oraz narzędzia ogrodnicze

na zdjęciu znajduje się posiana łąka kwietna

na zdjęciu znajduje się posiana łąka kwietna

na zdjęciu znajduje się posiana łąka kwietna