Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Koncert kameralny "Wspominamy Was".30 sierpnia 2021

28 sierpnia br. (w sobotę) na Placu Targowym w Trzciance odbył się koncert „Wspominamy Was”, zorganizowany przez Muzeum Ziemi Nadnoteckiej.
Miejsce wydarzenia nie było przypadkowe, gdyż jeszcze w 1938 roku znajdowała się tam dzielnica żydowska i nieistniejąca już synagoga.

 

Koncert kameralny Leny Piękniewskiej – wokal, Jacka Kity – pianino oraz Łukasza Czekały – skrzypce, przeniósł nas w czasie do żydowskich dzielnic miast przedwojennej Polski.
Wzruszające utwory przygotowane przez artystów na podstawie wierszy między innymi Zuzanny Ginczanki czy Młodych poetów z Getta, takich jak Abram Cytryn, wprowadziły mieszkańców Trzcianki w chwile zadumy. Myślą przewodnią wydarzenia było uczczenie żydowskiej historii wtopionej w ulice miast takich jak Trzcianka, które przez wojnę utraciły swoje żydowskie społeczności bezpowrotnie.

 

Koncert był wspomnieniem wielu pokoleń polskich Żydów i opowieścią o ludziach, którzy niegdyś byli częścią naszych miast. Za tą piękną inicjatywę oraz wzruszający występ serdecznie dziękujemy.