Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Dożynki w Niekursku już za nami!5 września 2022

Schyłek lata to pora żniw oraz podziękowań za ciężką pracę rolnikom. Doskonałą okazją do tego jest Święto Plonów, które w tym roku w gminie Trzcianka odbyło się w sołectwie Niekursko.
Już od samego wjazdu do Niekurska można było poczuć klimat dożynkowy, dzięki wyjątkowej dekoracji wzdłuż głównej ulicy. Z balotów wykonano m.in.: ciągnik, wizerunek strażaka, rodzinę świnek i pszczół, czy rolnika naprawiającego prawdziwy ciągnik.

 

Na plac dożynkowy udekorowaną bryczką wjechali: Burmistrz Trzcianki – Krzysztof W. Jaworski, , Sołtys Niekurska – Pan Czesław Kozicki  oraz Starostowie tegorocznych Dożynek, Państwo Barbara i Mariusz Poliwka. Korowód dożynkowy, w którym dumnie kroczyli przedstawiciele dziewięciu sołectw niosących wieńce dożynkowe, poprowadziła Orkiestra Dęta BPiCK. Do konkursu o miano najpiękniejszego wieńca przystąpiły sołectwa: Niekursko, Nowa Wieś, Przyłęki, Łomnica, Biernatowo, Biała, Siedlisko, Rychlik, Runowo. Wieńce oceniała czteroosobowa komisja w składzie: Przewodniczący – Witold Perski, Dominika Jeske, Iwona Moraczyńska – Lilleeng oraz Elżbieta Wiśnicka.

 

Po odegraniu „Roty” rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory koncelebrowana przez trzech księży z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzciance. Uroczystym momentem było poświęcenie chleba i wieńców dożynkowych. Następnie mieszkańcy Niekurska zaprezentowali miejscową legendę o Rościsławie, po czym zespół pieśni „Malwy” BPiCK z Siedliska prowadzony przez Pana Łukasza Bagrowskiego zaprezentował obrzęd dożynkowy. Państwo Barbara i Mariusz Poliwka słowami: „Przyjmijcie od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pół, uszanujcie go i gospodarujcie tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło” przekazali burmistrzowi Trzcianki Krzysztofowi W. Jaworskiemu i wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej Witoldowi Perskiemu.

 

Dożynkom Gminnym towarzyszy corocznie konkurs „Piękna Wieś”, którego wyniki ogłaszane są podczas obchodów. W 2022 roku w kategorii sołectwo do 300 mieszkańców: I miejsce przypadło – sołectwu Przyłęki, II – sołectwu Biernatowo i III – sołectwu Smolarnia. Wyróżnienie przyznano sołectwu Pokrzywno. W kategorii sołectwo powyżej 300 mieszkańców: I miejsce otrzymało sołectwo Rychlik, II Runowo, III Niekursko. Wyróżnione zostały wsie: Biała, Siedlisko, Stobno, Łomnica, Nowa Wieś oraz Straduń.
Nagrody przyznano również w kategorii zagroda wiejska: I miejsce – Państwo Agnieszka i Wojciech Kapela ze Stradunia, II miejsce – Pan Stefan Sas z Siedliska, III miejsce – Państwo Iwona i Władysław Sawaryn z Przyłęk oraz Państwo Anna i Tadeusz Pielach z Biernatowa.
W kategorii indywidualny budynek mieszkalny: I miejsce otrzymali Państwo Małgorzata i Mariusz Krajewscy z Teresina, II miejsce Pani Stefania Nowak z Rychlika, III miejsce Pan Roman Czemko ze Smolarni oraz Pani Jolanta Moroch ze Stobna. Wyróżnieni zostali: Pan Grzegorz Jans z Białej, Państwo Renata i Bogusław Bogdanczykow z Teresina, Państwo Wioletta i Krzysztof Rogusz z Teresina, Pani Magdalena Dubaj ze Smolarni, Państwo Ewa i Mariusz Marzyńscy z Nowej Wsi, Pani Marzena Galant z Wapniarni Trzeciej oraz Państwo Barbara i Jerzy Wiśniewscy z Wapniarni Trzeciej.

 

Nagrody wręczył Burmistrz Krzysztof W. Jaworski wraz z przewodniczącym Komisji Konkursowej Panem Józefem Łastowskim.
Następnie ogłoszono wyniki konkursu „Wieniec Dożynkowy”. I miejsce przypadło sołectwu Runowo, II – sołectwu Rychlik i III miejsce – sołectwu Biernatowo. Pozostali uczestniczy otrzymali wyróżnienia i po 500 zł. Zwycięski wieniec otrzymał również nagrodę ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, tj. bon o wartości 1000 zł, który wręczyła Pani Kierownik Oddziału Trzcianeckiego Magdalena Siwiak – Stasiak.
Nie zabrakło również podziękowań dla organizatorów tegorocznych dożynek tj. Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. K. Iłłakowiczówny w Trzciance, sołectwa Niekursko oraz Starostów Dożynek.

 

Po części oficjalnej, na scenie zaprezentował się zespół „Brathanki”, który zagrał najpopularniejsze utwory ze swojego repertuaru tj. „Czerwone Korale”, „Gdzie ten, który powie mi”, „W kinie, w Lublinie – kochaj mnie” oraz wiele innych.
Na zakończenie uczestnicy imprezy mogli bawić się do późnych godzin nocnych przy dźwiękach zespołu „Bracia M”.
Podczas Dożynek organizatorzy przygotowali liczne atrakcje dla dzieci, stoiska gastronomiczne, stoiska: trzcianeckich piekarni, Nadleśnictwa Trzcianka, firmy KOMBUD, producenta maszyn rolniczych, „Piwniczanki” oraz po raz pierwszy zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z Niekurska, Białej i Nowej Wsi, które przygotowały pyszne, tradycyjne potrawy.

 

 

Na zdjęciu znajduje się bochenek chleba z napisem dożynki