Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

Budowa kanalizacji sanitarnej oraz drogi na ul. Za Jeziorem w Trzciance została ukończona!14 czerwca 2022

Ulica Za Jeziorem, dawniej miejscowość Sarcz, a właściwie jej część – zmienia swoje oblicze oraz znaczenie na inwestycyjnej mapie miasta. Zakończono budowę kanalizacji sanitarnej oraz nowej drogi. Rzadko takie inwestycje idą w parze, stąd należy ten fakt podkreślić.

 

W ubiegły piątek, 10 czerwca 2022 r., nastąpiło przekazanie inwestycji do eksploatacji. Uroczystego otwarcia dokonali: Aleksandra Durkowska – Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Burmistrz Trzcianki Krzysztof Wojciech Jaworski, Witold Putyrski – Zastępca Burmistrza, a jednocześnie Przewodniczący Rady Nadzorczej Z.I.K. sp. z o.o., Justyna Markowicz – projektant i współwłaściciel Zakładu Usług Technicznych ,,PROSBET” s.c., wykonawcy inwestycji – Daniel i Michał Turostowscy, właściciele Zakładu Inżynierii Lądowej ,,HYDROSTAL” w Połajewie oraz Marek Kupś – Prezes Zarządu Zakładu Inżynierii Komunalnej sp. z o.o. w Trzciance – inwestor.

 

W ramach przedsięwzięcia wykonano następujące prace:
a) sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o długości 1298,0 m,
b) 32 przyłączy kanalizacji sanitarnej o długości 197,0 m,
c) sieć kanalizacji sanitarnej tłocznej o długości 1764,0 m,
d) 2 przepompownie ścieków wraz z wewnętrznymi liniami zasilającymi,
e) 2 tzw. przydomowe oczyszczalnie ścieków,
f) wzmocniono podbudowę oraz odtworzono nawierzchnię drogi
z masy bitumicznej na całej szerokości i długości – 1280 m.
Wartość robót to: 3.024.487,15 zł.

 

W dotychczasowej historii spółki jest to największa tzw. ,,inwestycja własna”, która została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Prezes spółki, kilkakrotnie o tym wspominał, podkreślając bardzo dobrą współpracę z zarządem Funduszu, a także z Tomaszem Werbowskim, odpowiedzialnym za przygotowanie umowy, a ze strony spółki wymienił Przemysława Szymańskiego, Magdalenę Glegołę – Karpuszak i Mirosława Kończaka, którzy na co dzień zajmowali się obsługą inwestycji.
Mieszkańcy tej części miasta od wielu lat oczekiwali na jej rozpoczęcie. Ulica położona jest wzdłuż jeziora Sarcz, stąd jej znaczenie ekologiczne jest szczególne. Jednak jej atrakcyjność i rozwój były ograniczone, ze względu na brak sieci kanalizacji sanitarnej. Od teraz może to się zmienić. Obok walorów przyrodniczych, teren stał się bardziej wartościowy inwestycyjnie, ponieważ znajduje się tam wiele działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jedno i wielorodzinne. Znaczenia dodaje droga, którą praktycznie wybudowano od nowa. Za tę część inwestycji odpowiadali: Marcin Ziegler – kierownik robót drogowych oraz Krzysztof Plamowski – inspektor nadzoru.
Na koniec należy podkreślić, że wykonawca, czyli firma ,,HYDROINSTAL” zrealizował zadanie na bardzo wysokim poziomie technicznym, wyróżniając się przy tym znakomitą organizacją prac. Dzięki temu mieszkańcy kilka miesięcy przed terminem mogą cieszyć się z ich zakończenia.
Należy również dodać, że dzięki inwestycji możliwe będzie podłączenie do sieci obiektów na ,,Starej Plaży”, czyli Centrum Rekreacji ,,4 ACTIVE”, Trzcianeckiej Przystani Żeglarskiej i już w niedługim czasie ogólnodostępnego szaletu.
Inwestycja ponadto zmniejszy ilość tzw. białych plam na kanalizacyjnej mapie Trzcianki. Obecnie 97% naszych mieszkańców posiada aktywne przyłącza.

 

Marek Kupś, Prezes Zarządu Zakładu Inżynierii Komunalnej Sp. z o.o. w Trzciance

 

Na zdjęciu znajduje się kanalizacja sanitarna.