Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

BPiCK w Trzciance partnerem Festiwalu Literackie Objezierze15 czerwca 2022

na zdjęciu pracownicy BPiCK na stoisku promującym Trzciankę w Objezierzu

 

10 i 11 czerwca 2022 r., w odrestaurowanym budynku Domu Kultury w Objezierzu odbyła się II edycja Festiwalu Literackie Objezierze, którego organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach oraz Gmina Oborniki.

 

Zamysłem pomysłodawców festiwalu było stworzenie wydarzenia, które sprawi, że przez dwa dni Objezierze znów będzie tętnić życiem kulturalnym i proszę nam wierzyć, tak właśnie było…
Wielu z Państwa czytających, pewnie się zastanawia co ciekawego jest w tym Objezierzu Objezierze to dawna siedziba majętnego rodu Turnów, którzy darzyli to miejsce szczególną miłością, to miejsce, gdzie kultywowano tradycję i historię, wspierano inicjatywy społeczne i prace archeologiczne, dbano o imponującą pałacową bibliotekę. Nic zatem dziwnego, że w gościnne objezierskie progi ściągali najwybitniejsi ludzie swojej epoki: Niemcewicz, Odyniec, Żmichowska, Strzelecki, Kraszewski i najsłynniejszy z nich – Adam Mickiewicz a echa pobytu w Objezierzu bez trudu można znaleźć w „Panu Tadeuszu”. Jak widać rodzina Turnów kochała się w literaturze. To uczucie wciąż tu jest i przenika każdy zakątek zespołu pałacowo-parkowego.

 

Na program tego wydarzenia, składały się spotkania autorskie z: Szymonem J. Wróblem, Ałbeną Grabowską, Robertem Małeckim, Magdaleną Grzebałkowską, Łukaszem Wierzbickim, Weroniką Szelęgiewicz, Justyną Bednarek, Martą Józefczyk, Sylwią Chutnik , Hanną Greń, Łukaszem Orbitowskim i Cezarym Łazarewiczem. Jak Państwo widzą, jedni z najlepszych współczesnych pisarzy.

 

Wydarzeniu towarzyszyły też liczne atrakcje: stoiska Dyskusyjnych Klubów Książki, w tym stoisko DKK BPiCK w Trzciance, warsztaty Wydawnictwa Zygzaki, koncert Karoliny Kram-Chojnackiej Trio, odbyła się premiera questa o Objezierzu, warsztaty z Kicią Kocią, dawne drukarstwo & czerpanie papieru, koncert Witka Żuromskiego Trio, Biblioteczne Rozmaitości, stoiska wydawców.

 

Bardzo dziękujemy Dyrektorowi Panu Mateuszowi Klepce i pracownikom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach za zaproszenie i jesteśmy dumni, że mogliśmy być partnerem tak wspaniałego wydarzenia.

 

Wydarzenie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

 

Partnerzy: Powiat Obornicki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Dyskusyjne Kluby Książki, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Obornikach, Sołectwo Objezierze, Stowarzyszenie LGD Kraina Trzech Rzek, Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance.

 

Wydarzenie w ramach Festiwal Iłła 2022.

 

Galeria zdjęć z wydarzenia :