Przejdź do menuPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do treściPrzejdź do menu bocznegoPrzejdź do zmiany rozmiaru czcionkiPrzełącz stronę między wersją kontrastową, a normalnąPrzejdź do strony głównej

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja4 maja 2021

W samo południe, przy dźwiękach hejnału trzcianeckiego delegacje władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów pod Krzyżem upamiętniającym powrót ziemi trzcianeckiej do Macierzy. Następnie w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Trzciance odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny i z okazji święta patrona strażaków św. Floriana.

Nie zabrakło akcentów historycznych upamiętniających pierwszą w Europie i drugą na świecie Konstytucję 3 Maja z 1791 roku, która przekształciła państwo polskie w monarchię konstytucyjną wprowadzając zasadę trójpodziału władzy. Na budynku Muzeum Ziemi Nadnoteckiej umieszczona została akwaforta Feliksa Jasińskiego według obrazu Jana Matejki, przedstawiająca doniosłe chwile tuż po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Natomiast na fanpage Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury mieszkańcy miasta wraz z Burmistrzem Trzcianki i radnymi Rady Miejskiej odczytali fragmenty Konstytucji.