Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

kanał RSS

20.09.2020 / Imieniny: Agnieszki, Eustachego i Renaty

przejdź do zakładki Unia Europejska

 przejdź do Facebookprzejdź do Instagramaprzejdź do YouTube

Miasta partnerskie

„Wszystko dzieli kraje i wszystko jednoczy gminy'".
Edouard Herriot

Celem współpracy partnerskiej jest rozwijanie stosunków przyjacielskich oraz utrzymywanie trwałej przyjaźni i współpracy między miastami.

Współpraca jest realizowana dzięki wzajemnym odwiedzinom mieszkańców, spotkaniom grup młodzieży, drużyn sportowych i grup turystycznych, organizowaniu wspólnych wystaw i sympozjów.

Dobra współpraca partnerska może przynieść wiele korzyści dla społeczności lokalnej i gminy. Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń.

Mieszkańcy gminy Trzcianka współpracują z:

 Lehrte (Niemcy) 
Lehrte - www.lehrte.de
LehrteMiasto położone w sercu Dolnej Saksonii w Niemczech, w odległości ok. 20 km na wschód od miasta targowego Hannoveru, znanego z wystawy światowej EXPO. Pierwsze wzmianki o Lehrte datowane są na rok 1147. Prawa miejskie nadano w 1898 r. Obecnie Lehrte jest ważnym ośrodkiem przemysłu, działa tam wiele organizacji socjalnych, sportowych i rozrywkowych, a także instytucji kulturalnych i oświatowych. 
Do rozpoczęcia współpracy między gminą Trzcianka a miastem Lehrte doszło w roku 1996, za sprawą wymiany uczniów Liceum Ogólnokształcącym z Trzcianki a Gimnazjum z Lehrte. Delegacja władz Lehret gościła po raz pierwszy z oficjalną wizytą w Trzciance w czerwcu 1999 roku, przy okazji obchodów "Dni Trzcianki" Podczas tego spotkania doszło do podpisania oświadczenia o podjęciu współpracy obu miast.
Do scementowania współpracy między Trzcianką a Lehrte doszło w październiku 2003 r., kiedy podpisano Porozumienie Miast Partnerskich. Dokument ten jest niezwykle istotny, ponieważ oficjalnie przypieczętowuje wieloletnią współpracę. Obie strony wyraziły ponadto wiarę i nadzieję, że wzajemna kooperacja doprowadzi do budowy wspólnej zjednoczonej Europy.

Wizyty partnerskie                                                                           

 Berwick upon Tweed (Wielka Brytania) 
Berwick upon Tweed - www.berwick-upon-tweed.gov.uk
herb
Miasto położone w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii nad Morzem Północnym i rzeką Tweed. Jest jednym z najbardziej rozstrzyganych drogą wojenną miejsc w historii. W ciągu 300 lat aż 40 razy przechodziło z rąk do rąk pomiędzy Szkocją i Anglią. 
Czerwone dachy z wytwornymi tarasami, domy o pastelowych kolorach, imponujące XVIII-wieczne baraki i majestatyczny ratusz, stanowią historyczne bogactwo miasteczka. Półtora milowa wędrówka dookoła muru zachwyci każdego, odkryje i pozwoli ujrzeć przelotnie przeszłość i przyszłość Berwick, a spojrzenie w dół na wybrzeże i ujście rzeki Tweed do Morza Północnego ukaże piękno kraju. Podziwiać można także trzy wspaniałe mosty: najstarszy z ich, Królewski Most o największym betonowym przęśle, powstał jeszcze za czasów panowania króla Jamesa VI Szkota. Wszystkie trzy mosty "przeciągnięte" przez Tweed ułatwiają komunikacje i łączą starą i nową część miasta.
Gmina Trzcianka rozpoczęła współpracę z miastem Berwick-upon-Tweed już w 1997 roku. W czerwcu 2000 roku, podczas „Dni Trzcianki”, delegacja z Anglii gościła w naszym mieście po raz pierwszy. Przy okazji wizyty doszło do uroczystego podpisania umowy o współpracy miast bliźniaczych.

Wizyty partnerskie
                                                                                                    

 Duszniki Zdrój (Polska)
Duszniki Zdrój - www.duszniki.pl
duszniki zdrojGmina położona w południowo-zachodniej części Kotliny Kłodzkiej nad rzeką Bystrzycą Dusznicką. Od wschodu i północy graniczy z Gminą Szczytna, a od północnego-zachodu z Gminą Lewin Kłodzki. Zachodnia i południowa granica miasta biegnąca powierzchnią szczytową Gór Orlickich stanowi zarazem linię demarkacyjną Republiki Czeskiej. 
Pierwsze wzmianki o mieście datowane są na rok 1324. Prawa miejskie Duszniki Zdrój otrzymały w roku 1346. Prawdziwy rozkwit tej rzemieślniczo-handlowej osady, znanej głównie z tkactwa i produkcji papieru, nastąpił w XVIII wieku, po odkryciu leczniczych właściwości znajdujących się tam wód mineralnych. Duszniki szczęśliwie uniknęły zniszczeń wojennych. Z tego m.in. względu już w 1946 roku zorganizowano tam I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który jest obecnie jedną z najważniejszych, corocznie odbywających się uroczystości.
Do nawiązania stosunków partnerskich Trzcianki z Dusznikami Zdrój doszło dzięki lokalnemu przedsiębiorcy, który w Dusznikach otworzył swoją kolejną piekarnię. Duszniki Zdrój stały się miastem partnerskim Trzcianki 28 września 2005 roku. Wtedy to podpisane zostało oficjalne porozumienie o przyjaźni i partnerstwie między gminami.

Wizyty partnerskie                                                                                       

 Tomaszpil (Ukraina)
tomaszpilMiejscowość położona na wschodnim Podolu, nad rzeką Rusawą. Gmina Tomaszpil jest jednym z 27 rejonów administracyjnych Obwodu Winnickiego, leżącego w środkowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią, na wyżynie Wołyńsko-Podolskiej.
Do nawiązania kontaktów między Trzcianką a Tomaszpilem doszło za sprawą działalności Wojewódzkiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych, który w 2006 r. podpisał porozumienie o współpracy z Winnickim Oddziałem Towarzystwa "Ukraina - Polska". Jego głównym celem jest wspieranie współpracy pomiędzy samorządami z obwodu Winnickiego, a wielkopolskimi jednostkami samorządu terytorialnego zrzeszonymi w WOKISS. Konsekwencją zawartej umowy były wizyty w Wielkopolsce ukraińskich delegacji i rewizyty na Ukrainie delegacji polskich. 
W sierpniu 2010 roku delegacja przedstawicieli trzcianeckiego samorządu gościła w Tomaszpilu na obchodach Święta Niepodległości Ukrainy. Podczas pobytu podpisano list intencyjny określający szczegóły polsko – ukraińskiej współpracy.

Wizyty partnerskie                                                                                              

Husum (Niemcy)
Husum - www.husum.org
husum herbMiasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, na wybrzeżu Morza Północnego. Liczące około 20,9 tys. mieszkańców portowe miasteczko jest wymarzonym miejscem dla turystów. Można tutaj odkrywać malownicze krajobrazy wybrzeża, spacerować po historycznych uliczkach z małymi sklepikami i restauracjami, pooddychać świeżym powietrzem morskim. Podczas obfitujących w liczne atrakcje sierpniowych „Dni Portowych”, jest okazja nauczyć się obierać kraby, czy przeżyć katastrofę osnutego legendami miasta Rungholt w świeżo odrestaurowanym Muzeum Morza Północnego. 
Na całym świecie Husum znane jest dzięki osobie pisarza Theodora Storma, autora wierszy i nowel.
Deklaracja o nawiązaniu współpracy pomiędzy miastami Trzcianki i Husum podpisana został 2 marca 1997 r. Jej główną intencją było dążenie do wzajemnego zbliżenia lokalnych społeczności, w oparciu o obustronne, przyjazne stosunki. Przez kilka lat mimo podpisanej deklaracji miasta nie utrzymywały kontaktów. Dopiero w lipcu 2008 roku, przy okazji obchodów „Dni Portowych”, burmistrz Trzcianki odwiedził Husum i potwierdził wolę dalszego umacniania kontaktów partnerskich.

Wizyty partnerskie                                                                                        

facebook