Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

10.10.2018
Wmurowano kamień węgielny pod Pomnik Niepodległości w Trzciance

We wtorek, 9 października br., w Trzciance odbyła się niezwykle doniosła, a zarazem radosna uroczystość związana z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę Pomnika Niepodległości.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą św. w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela z udziałem pocztów sztandarowych i chóru „Pasjonata". Homilię wygłosił ks. dr Jarosław Wąsowicz. Podczas nabożeństwa dokonano również poświęcenia kamienia węgielnego.

Następnie, wszyscy zebrani przeszli Placem Pocztowym do skweru przy ul. Prostej, gdzie wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Głos zabrał również burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki oraz przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Niepodległości w Trzciance Edwin Klessa. Burmistrz w swoim wystąpieniu odniósł się do wolności i niepodległości. Podkreślił, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie są czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować na co dzień.

Po wystąpieniach, przystąpiono do aktu wmurowania kamienia węgielnego, który z rąk harcerzy odebrał pan Józef Urbanowicz, uczestnik działającej w latach 1950/1951 młodzieżowej organizacji niepodległościowej „Grunwald" w Trzciance. W złożonej kapsule umieszczono ziemię z grobów polskich bohaterów walczących w różnych rejonach świata.

Po części oficjalnej, odbyła się wzruszająca część artystyczna w wykonaniu Zespołu Teatralnego „Lotka".

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Niepodległości w Trzciance zaplanowano na 10 listopada 2018 r.

Autor: 
Dawid Czyż
Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook