Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

kanał RSS

13.07.2020 / Imieniny: Danieli, Henryka i Małgorzaty

przejdź do zakładki Unia Europejska

 przejdź do Facebookprzejdź do Instagramaprzejdź do YouTube

Aktualności

14.12.2016
Nie ma szczątków ludzkich pod mauzoleum

Po przeprowadzeniu inwentaryzacji budowlanej mauzoleum, wykonaniu nieinwazyjnych badań geofizycznych oraz odwiertów badawczych, do Urzędu Miejskiego Trzcianki wpłynęły oficjalne wyniki badań.

Pomiary geofizyczne na obszarze około 3700 m2 wykazały kilka miejsc stanowiących koncentrację anomalii wzmocnienia sygnału rejestrowanych fal elektromagnetycznych. Analiza wyników badań poddała jednak w wątpliwość fakt, iż anomalie pochodzą ze szczątków ludzkich.

W celu weryfikacji badań geofizycznych, na podstawie wyznaczonych obszarów anomalii, wykonano trzydzieści dwa wiercenia badawcze. Analiza otrzymanych profili gruntowych wykazała, że w żadnym z otworów nie napotkano szczątków ludzkich, fragmentów odzieży lub innych śladów materialnych potwierdzających obecność prochów żołnierzy radzieckich.

Badania prowadzone były pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, a opracowane przez archeologa sprawozdanie z badań, potwierdza brak szczątków ludzkich oraz innych materialnych przedmiotów z nim związanych.

W związku z powyższym, burmistrz Trzcianki wystosował stosowne pisma z prośbą o wykreślenie z ewidencji cmentarzy wojennych mauzoleum żołnierzy radzieckich na Placu Pocztowym w Trzciance oraz o opinię w sprawie rozbiórki budowli ze względu na opracowywany obecnie projekt rewitalizacji Placu Pocztowego. Na przebudowę centrum miasta, Trzcianka zamierza pozyskać środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO 2014+, zgodnie z Mandatem Terytorialnym Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.

Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook