Oficjalny serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Aktualności

13.11.2017
Narodowe Święto Niepodległości w Trzciance

Wyjątkowy charakter miały obchody Narodowego Święta Niepodległości w Trzciance. Po raz pierwszy w historii miasta, uczniowie trzcianeckich szkół zatańczyli wspólnie poloneza.

Obchody 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela – celebrowaną przez proboszcza ks. Wawrzyńca Skrabę. Każdy, kto zdecydował się uczestniczyć w nabożeństwie przed wejściem do kościoła obdarowywany był symboliczną wstążką w barwach narodowych. Podniosłą atmosferę Mszy dopełniła oprawa muzyczna, którą zapewnili przedstawiciele Trzcianeckiego Domu Kultury - Chór „Pasjonata” i Orkiestra Dęta.

Następnie, wszyscy zgromadzeni udali się na wspólny pochód ulicami miasta. Na czele marszu stanął rekonstruktor husarii Artur Starosta. Za jeźdźcem ustawili się harcerze ZHR, niosąc dumnie 20-metrową flagę, a za nimi, z mniejszymi flagami maszerowali harcerze ZHP. Widowiskowy charakter przedsięwzięcia potęgowała obecność członków Stowarzyszenia Grup Warowych Pojezierza Wałeckiego, ubranych w umundurowanie wojskowe z okresu I i II wojny światowej. Tradycyjnie w pochodzie nie zabrakło Pocztów Sztandarowych, przedstawicieli szkół, władz powiatowych, gminnych, sołeckich, ugrupowań politycznych, służb mundurowych oraz trzcianeckich patriotów. Lokalni kibice nieśli monumentalny transparent w barwach biało-czerwonych, z wielkim napisem Trzcianka, herbem miasta i gminy oraz herbem II Rzeczypospolitej Polskiej. Rytm pochodu nadawała Orkiestra Dęta TDK.

Pochód, zgodnie z tradycją, zatrzymał się dwukrotnie w celu złożenia kwiatów w miejscach pamięci: pod pomnikiem upamiętniającym 250. rocznicę Nadania Trzciance Praw Miejskich i Budowniczych Trzcianki oraz Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy.

Po raz pierwszy Katolicka Szkoła Podstawowa zorganizowała wyjątkową akcję pod hasłem: „Poloneza czas zacząć…”. Patriotyczny układ taneczny zaprezentowany został przy ul. Kościuszki. W pokazie wzięło udział łącznie 130-tu uczniów, po 10 par z każdej ze szkół. Reprezentacyjny polski taniec narodowy na stałe uświetniać ma obchody Narodowego Święta Niepodległości, krzewiąc wśród młodych mieszkańców umiłowanie i przywiązanie do Ojczyzny.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wspólne odśpiewanie hymnu pod Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy. Powagi uroczystości dodało przemówienie burmistrza Krzysztofa Czarneckiego, odnoszące się do fundamentalnych wartości patriotycznych oraz historii Polski.

Na zakończenie wszyscy udali się do Parku 1 Maja, gdzie przygotowano degustację rogali trzcianeckich. Natomiast na parkingu za „muszlą” mieszkańcy mogli podziwiać pokaz dynamiczny i prezentację broni z okresu I i II wojny światowej. Chętni mogli również zrobić sobie zdjęcie z doskonale zachowanymi eksponatami wojskowymi. Tę ciekawą lekcję historii przedstawili członkowie Stowarzyszenia Grup Warowych Pojezierza Wałeckiego.

Organizatorem tegorocznych obchodów 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości był Trzcianecki Dom Kultury oraz Urząd Miejski Trzcianki. Natomiast inicjatorem wielkiego, patriotycznego tańczenia -Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Siostry Faustyny w Trzciance, przy wsparciu nauczycieli wychowania fizycznego z trzcianeckich szkół podstawowych i średnich.

Autor: 
Leszek Malicki
Pozostałe aktualności|Archiwum aktualności
facebook