Serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Najświeższe aktualności

23.01.2017

Czytaj więcej o Prawie 5 mln z Unii na remonty obiektów oświatowych!

Zakończyła się ocena merytoryczna zgłoszonego przez gminę Trzcianka projektu o dofinansowanie inwestycji ze środków Unii Europejskiej w ramach Pilskiego Obszaru Strategicznej Interwencji. Zakłada on przeprowadzenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, czyli Szkoły Podstawowej w Białej, Szkoły Podstawowej w Łomnicy oraz Przedszkoli Publicznych Nr 1, 2 i 3 w Trzciance.Marszałkowski Departament Wdrażania Programów Regionalnych ogłosił, iż w wyniku konkursu wyłoniono najlepsze projekty, na które przekazane będą środki unijne. Wśród najlepszych znalazł się również wniosek gminy Trzcianka pod nazwą „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej: Szkoły Podstawowej we wsi Biała, Szkoły Podstawowej we wsi Łomnica, Przedszkoli Nr 1; 2; 3 w Trzciance”.Trzcianecki projekt otrzymał 28,45 pkt i znalazł się na drugim miejscu. Kwota dofinansowania ze środków zewnętrznych wyniesie 4 805 424,88 zł. Natomiast całkowita kwota inwestycji związanych z termomodernizacją to 8 420 279, 37 zł.Jest to kolejny sukces naszej gminy, a środki pozyskane na termomodernizację obiektów oświatowych poprawią komfort uczniów oraz nauczycieli, co jest jednym z priorytetów burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Dzięki takim zabiegom, trzcianeckie szkoły i przedszkola staną się jeszcze bardziej nowoczesne oraz przyjazne. Przypomnijmy, że obecnie trwa modernizacja szkoły w Przyłękach. Już wkrótce rozpoczną się również prace w szkole w Rychliku.
23.01.2017

Czytaj więcej o 60 lat ZHP w Trzciance!

W piątek, 20 stycznia br., w Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance odbyła się wystawa poświęcona 60. rocznicy powstania Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzciance oraz 55. rocznicy ufundowania sztandaru hufca przez społeczność powiatu. Tego dnia odbyła się również promocja wydawnictwa „Harcerstwo wczoraj i dziś 1957 – 2017”, które powstało na zlecenie Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Trzciance.Podczas uroczystości, sala trzcianeckiego muzeum wypełniła się po brzegi młodymi oraz tymi nieco starszymi harcerzami. Wszyscy przybyli mogli zapoznać się z wystawą złożoną z harcerskich zdjęć, albumów oraz przedmiotów, które mają w sobie zamknięte, niezwykłe historie i wspomnienia. Wśród gości nie zabrakło burmistrza Trzcianki, który wręczył władzom trzcianeckiego hufca – komendantowi pwd. Krzysztofowi Greli, zastępcy komendanta hm. Hannie Sotek oraz wieloletniemu komendantowi hm. Edwardowi Joachimiakowi pamiątkowy grawerton oraz kwiaty. Burmistrz docenił niezliczone osiągnięcia w wielorakich dziedzinach aktywności trzcianeckiego harcerstwa, a także docenił wkład wnoszony przez wiele lat przez kolejne osoby poświęcające swoje życie harcerstwu w naszym mieście i gminie. Jak na tak ważne wydarzenie przystało, obecny był również komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP – hm. Tomasz KujaczyńskiNie zabrakło podziękowań i gratulacji dla osób, które wspierają trzcianeckie harcerstwo. Po tej doniosłej uroczystości, do sali wjechały wspaniałe dwa torty, a wspólnych wspomnieć i przyjaznych rozmów nie było końca. 
23.01.2017

Czytaj więcej o Dzień Babci i Dziadka w Siedlisku

Święto wyjątkowe, to i świętowano je w Siedlisku w wyjątkowy sposób.  Na ten jeden jedyny wieczór powstała Kartonowa Telewizja TV Siedlisko i "emitowała na żywo", o czym nie omieszkał wspomnieć sołtys Pan Mariusz Łuczak. Wspomniana telewizja nadawała więc program dla wszystkich Babć i Dziadków oraz dla licznie zgromadzonych mieszkańców i gości. Między innymi mieliśmy również zaszczyt gościć starostę naszego powiatu - Pana Tadeusza Teterusa, sekretarza Urzędu Miejskiego Trzcianki - Panią Grażynę Kasperczak, dyrektora Zespołu Szkół w Siedlisku - Pana Piotra Husaka oraz wielu innych miłych gości. Jako pierwszy wystąpił Zespół CYKADY, działający przy trzcianeckim oddziale Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, który odwiedził nas razem z przedstawicielami Zarządu wspomnianego Związku. Zespół zaśpiewał kilka bardzo energetycznych i znanych szlagierów. Natomiast przedszkolaki z Siedliska zachwyciły wszystkich cudownym układem tanecznym. Nie zabrakło również dzieci z Zespołu Szkół w Siedlisku, które przygotowały na tę wyjątkową okazję przepiękne wierszyki i piosenki. Jako ostatni wystąpił Sołecki Kabaret Kajtek z Siedliska z parodią bajki o Jasiu i Małgosi pod tytułem:" Bajka o tym jak Jachu i Małgocha walnęli focha".  Nic tak nie cieszy organizatorów, jak wypełniona po brzegi sala i uśmiechy na twarzach zgromadzonych.DZIĘKUJEMY WAM KOCHANI !!!
21.01.2017

Czytaj więcej o Trzcianka Liderem Rozwoju Regionalnego 2017!

Miło nam poinformować, iż miasto i gmina Trzcianka uzyskało nominację do tytułu Lider Rozwoju Regionalnego 2017 za potencjał gospodarczy, inwestycyjny oraz walory turystyczne w programie prowadzonym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości oraz redakcję Biznes Plus w Gazecie Wyborczej. Natomiast burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki otrzymał zaproszenie na V Polski Kongres Przedsiębiorczości, który odbędzie się w Poznaniu. Na kongresie gościć będą również prezesi oraz dyrektorzy największych firm - zarówno prywatnych, jak i państwowych ze wszystkich sektorów gospodarki - branży energetycznej, przemysłu ciężkiego czy technologii IT. Będzie to okazja do nawiązania kolejnych wartościowych kontaktów, wymieniany doświadczeń i rozmów, które z pewnością zaprocentują w przyszłości i sprawią, że nasze miasto i gmina będą rozwijać się jeszcze prężniej.
20.01.2017

Czytaj więcej o Trzcianeccy seniorzy świętowali Dzień Babci i Dzień Dziadka

19 stycznia br., ponad sto osób hucznie obchodziło w trzcianeckim Klubie Seniora Dzień Babci i Dzień Dziadka. Emeryci z Trzcianki dobrze bawili się do późnego wieczora i po raz kolejny udowodnili, że są grupą niezwykle aktywną, pełną werwy i niespożytej energii.Na przybyłych czekały suto zastawione stoły, z rozmaitymi potrawami. Obok niezliczonych deserów, ciast oraz innych wspaniałych dań, przygotowanych własnoręcznie przez trzcianeckie seniorki, na każdego czekał słodki upominek od burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego, który uczestniczył w tych radosnych obchodach. W Klubie Seniora pojawił się również przewodniczący Rady Miejskiej Trzcianki – Edward Joachimiak oraz starosta Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego – Tadeusz Teterus.Wszystkich zebranych powitał Piotr Dobuszko – Przewodniczący Zarządu Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Trzciance. Następnie na scenie pojawiły się dzieci z Gminnego Przedszkola Nr 1 w Trzciance, które zaprezentowały piosenki, wierszyki, scenki oraz życzenia dla babci i dziadków. Młodzi artyści wzruszyli nie jedną osobę. Życzenia wszystkim trzcianeckim babciom i dziadkom złożyli również przybyli goście, w tym przedstawiciele trzcianeckiego samorządu: burmistrz Krzysztof Czarnecki oraz przewodniczący Rady Miejskiej Edward Joachimiak.Kolejnym punktem obchodów był występ zespołu wokalnego „Cykady”, który po raz kolejny potwierdził, że utwory w ich wykonaniu są niezwykle rytmiczne, radosne i potrafiące porwać do tańca każdego.Wspaniała zabawa trwała do późnego wieczora , a impreza była znakomitą okazją do integracji, wspólnych rozmów oraz zawierania nowych znajomości. Bardzo cieszy fakt, że trzcianeccy seniorzy wykorzystują każdą okazję, by spotkać się w gronie koleżanek, kolegów oraz przyjaciół i miło spędzić wspólne chwile. Tym samym udowadniają, że pomimo dojrzałego wieku można się świetnie bawić!
20.01.2017

Czytaj więcej o Nietypowa lekcja profilaktyczno-dydaktyczna

W dniu 17 stycznia br. 23 uczniów najstarszego rocznika Gimnazjum nr 1 wraz z dyrekcją szkoły – Waldemarem Łastowskim i Ewą Dąbkowską-Mikulską, pedagogiem szkolnym Mirosławą Piwecką i członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance – Zenonem Nikel wybrali się na ,,żywą" lekcję profilaktyczno-dydaktyczną do Zakładu Karnego we Wronkach.Naszą wizytę w „mieście za murem” rozpoczęliśmy od spotkania z dyrektorem zakładu – płk mgr Marcelim Sauermannem, który przywitał nas i przedstawił swoich pracowników. Następnie odbyliśmy cykl prawie dwugodzinnych spotkań z wychowawcami, którzy po kolei przybliżyli nam historię powstania i istnienia zakładu, zapoznali z działalnością i zadaniami Służby Więziennej, charakterem oraz specyfiką pracy m.in. funkcjonariusza i wychowawcy. Zostaliśmy również zaznajomieni z zajęciami więźniów, np. rodzajem wykonywanych prac, które więźniowie mogą wykonywać poza zakładem i innymi sposobami resocjalizacji. Nie zabrakło również spotkania z kierownikiem działu terapeutycznego, który przybliżył nam tematykę zażywania dopalaczy i narkotyków oraz ich negatywnych konsekwencji, które mogą skończyć się złamaniem prawa i w rezultacie długoletnim więzieniem.Ponadto mogliśmy zobaczyć zakład od wewnątrz: sale widzeń, cele więźniów, „izolatkę”, plac spacerowy, kaplicę oraz klasy lekcyjne.Wyjazd naszych gimnazjalistów do zakładu sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzciance, za co bardzo dziękujemy. Niewątpliwie była to prawdziwa lekcja profilaktyki, z której dowiedzieliśmy się dużo więcej niż z obejrzanego filmu czy książki.
19.01.2017

Czytaj więcej o Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego Państwa Illmer

Państwo Bożena i Andrzej Illmer, to para, która jako pierwsza w tym roku świętowała jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Wzruszająca uroczystość odbyła się w mieszkaniu państwa Illmer.Jak na rangę tak ważnej rocznicy przystało, w spotkaniu uczestniczył burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki. Włodarz miasta wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego – Renatą Rzeszotek, wręczyli małżonkom medale przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzeja Dudę, za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie”. Dostojni jubilaci otrzymali także list gratulacyjny oraz bukiet kwiatów.Po uroczystości, Państwo Illmer udali się z burmistrzem w sentymentalną podróż w lata swojej młodości, kiedy to poznali się i stawiali pierwsze kroki wspólnego życia. Włodarz naszego miasta z zainteresowaniem słuchał wzruszających wspomnień, odpowiadał na zadawane pytania dotyczące funkcjonowania miasta i życzył jubilatom kolejnych rocznic małżeńskich.
19.01.2017

Czytaj więcej o Honorowi Dawcy Krwi podsumowali rok 2016

W środę, 18 stycznia br., w sali sesyjnej trzcianeckiego Ratusza odbyło się spotkanie podsumowujące działalność roku 2016 w Klubie Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Jednostce Ratowniczo Gaśniczej w Trzciance. Podczas uroczystości, władze rejonowe Polskiego Czerwonego Krzyża w Pile w osobach prezesa Mirosława Welca oraz wiceprezesa Leszka Lado, a także prezes HDK PCK przy JRG – Edwarda Henyka, podziękowali wolontariuszom, krwiodawcom, sponsorom oraz burmistrzowi Trzcianki Krzysztofowi Czarneckiemu za wsparcie i pomoc w działalności stowarzyszenia.Uroczystość rozpoczął prezes Mirosław Welc, który podkreśli, że krwiodawstwo w naszym rejonie rozwija się bardzo dobrze, jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie osoby, które wspierają działalność. Dzięki nim akcje mogą przebiegać w tak profesjonalny i skuteczny sposób. Prezes Oddziału Rejonowego w Pile zaznaczył również, że w roku 2017 w Trzciance w dalszym ciągu prowadzone będą otwarte akcje zbiórki krwi, natomiast prawdopodobnie zostanie podjęta próba bicia rekordu Polski w jednoczesnym oddawaniu krwi. Ponadto, Prezes Welc pochwalił Trzciankę za to, iż działa w Polskim Czerwonym Krzyżu od 1947 roku ze świetnymi efektami i jest wzorem do naśladowania.Następnie głos zabrał burmistrz Trzcianki Krzysztof Czarnecki, który mówił o krwi jako „darze życia”, a także podkreślił, jak ważną rolę spełniają wszyscy mieszkańcy angażujący się aktywnie w działalność PCK. Dziękując za dotychczasową owocną współpracę, włodarz Trzcianki życzył wszystkim wytrwałości w dalszej pracy, zdrowia oraz pomyślności.Kolejnym elementem środowego spotkania było wręczenie odznak „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” dla pani Karoliny Górnej oraz pana Stanisława Strachanowskiego, a także Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża dla pana Edwarda Henyka, za zasługi w realizacji humanitarnych celów Polskiego Czerwonego Krzyża. Władze PCK podziękowały również osobom, które w minionym roku przyczyniły się do rozwoju trzcianeckiego krwiodawstwa – krwiodawców, sponsorów oraz wolontariuszy. W sposób szczególny podziękowano burmistrzowi Trzcianki, który cały czas wspiera działalność HDK PCK przy JRG w Trzciance oraz Oddział Rejonowy PCK w Pile.W roku 2016, w Trzciance odbyło się osiem akcji zbiórki krwi, podczas których zebrano ponad 70 litrów, co jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż w roku 2015 zebrano 58,5 litra. Podczas obecnego roku, zaplanowano co najmniej pięć zbiórek krwi: 8 luty, 13 kwietnia, 13 czerwca, 14 września oraz 22 listopada.
19.01.2017

Czytaj więcej o Uwaga wyłudzenia!

Przedsiębiorco pamiętaj, że wpis i zmiana wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest BEZPŁATNA!Poniżej przedstawiamy najczęściej wykorzystywane formy wyłudzeń stosowane przez osoby podszywające się pod CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej):listowa, oszuści pocztą tradycyjną rozsyłają fałszywe wezwania do dokonania opłaty za wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - załącznik nr 1 – przykładowe pismo rozsyłane do przedsiębiorców,elektroniczna, od grudnia 2016 r. oszuści wykorzystują e-maile skojarzone z domeną ceidg.gov.pl, np. platnosci@ceidg.gov.pl, w których wzywają do zapłaty za wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - załącznik nr 2 – przykładowa treść maila wzywająca do dokonania opłaty.ZOBACZ WIĘCEJ
19.01.2017

Czytaj więcej o KURENDA spotkań z rolnikami „WSPÓLNIE DLA WIELKOPOLSKIEJ WSI” organizowanymi pod patronatem Wojewody Wielkopolskiego

Celem spotkań organizowanych na terenie województwa wielkopolskiego w ramach wspólnej inicjatywy instytucji rolniczych takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych i Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii jest przybliżenie wiedzy na tematy najbardziej aktualnie w dzisiejszym rolnictwie. Zagadnienia, które będą poruszane na spotkaniach to m.in.: 1. Planowane do uruchomienia nabory z działań PROW 2014-2020: „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”- 100 tys. i „Restrukturyzacja małych gospodarstw”- 60 tys. zł. 2. Dopłaty do materiału siewnego i grupy producentów rolnych. 3. Aktualna sytuacja dot. afrykańskiego pomoru świń i wysoce zjadliwej grypy ptaków. Rolniczy handel detaliczny. 4. Działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS. 5. Zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników. 6. Zmiany w służbach doradczych. 7. Kryteria ocen przetargów pisemnych z ANR. Spotkania odbędą się we wszystkich powiatach i są odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rolników i mieszkańców wsi o stworzenie okazji do zdobycia przydatnych informacji przy prowadzeniu gospodarstwa rolnego i działalności na obszarach wiejskich w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzenia różnych instytucji. W ramach spotkań zapewniona zostanie również możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami w/w instytucji.