Serwis Miasta i Gminy Trzcianka

Najświeższe aktualności

19.07.2018

Czytaj więcej o Wielkopolskie Olimpiady Specjalne na obozie w Trzciance!

Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Wielkopolskie – Poznań, odbył w Trzciance letni obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych, realizowany w dniach 9-19 lipca 2018 r. Obóz dofinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Poznania, Wojewody Wielkopolskiego, Miasta i Gminy Szamotuły oraz przy wsparciu Gminy Trzcianka.Obóz był bardzo aktywny i intensywny, a także przebiegał w radosnej i przyjacielskiej atmosferze. Mimo niepogody, zawodnicy mieli wiele zajęć, podczas których ciężko trenowali, przygotowując się do kolejnych zawodów. Wśród dyscyplin znalazły się takie dyscypliny jak: kajakarstwo, nordic walking, strzelectwo, łucznictwo, gry i zabawy w hali sportowej. Odbył się również zacięty mecz, w którym zawodnicy zmierzyli się z kadrą. Podczas obozu wszyscy wykazali się niesamowitym zaangażowaniem, które z pewnością przełoży się na dalsze sukcesy.Sportowcy, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w letni obozie Olimpiad Specjalnych przeszli również chrzest bojowy.Na zgrupowaniu obecna była również uzdolniona ekipa trzcianeckiego Olimpijczyka!
18.07.2018

Czytaj więcej o Uczniowie mają wakacje, a nauczyciele zdają egzaminy

Wakacje to czas, radości i beztroski, czas podczas którego wszyscy uczniowie wypoczywają  i nie myślą o książkach i klasówkach. Zupełnie inaczej w przypadku nauczycieli, którym lipiec przeważnie kojarzy się z miesiącem, podczas którego mogą podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.  W dniach 17 i 18 lipca, przed komisjami egzaminacyjnymi stanęli kolejni nauczyciele, gdyż w Urzędzie Miejskim Trzcianki odbyły się egzaminy zawodowe na stopień nauczyciela mianowanego. Cieszymy się, że trzcianeccy pedagodzy dbają nie tylko o wykształcenie swoich podopiecznych, ale i o własną edukację, dzięki czemu w naszych placówkach oświatowych wzrasta poziom nauczania dzieci i młodzieży.
18.07.2018

Czytaj więcej o Szefie, czy masz PUE ZUS?

Jeśli jesteś wśród 8 tys. pracodawców w województwie, którzy powinni obowiązkowo założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS i jeszcze tego nie zrobiłeś, to z tym nie zwlekaj i zrób to jak najszybciej. Zatrudniając powyżej 5 pracowników, obowiązkowo musisz mieć profil na PUE. Jeśli masz mniejszą firmę, po prostu warto mieć PUE.W województwie wielkopolskim na 35 tys. płatników mających obowiązek posiadania PUE, profil posiada już 27 tys. przedsiębiorców. Jednak ok. 20 procent z nich ciągle konta na platformie nie założyło. W kontekście wprowadzania elektronicznych zwolnień lekarskich, posiadanie przez pracodawcę profilu na PUE jest bardzo istotne.Obecnie lekarze mogą wystawiać zarówno papierowe jak i elektroniczne zwolnienia. Od 1 grudnia 2018 r. natomiast lekarz wystawi już tylko elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-zla). Zaświadczenia w formie elektronicznej są przekazywane on-line tylko temu pracodawcy, który ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca pacjenta nie ma profilu na PUE ZUS, lekarz wręcza pacjentowi wydruk zwolnienia, a pracownik musi je dostarczyć do swojego szefa.Pracodawcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych mają  obowiązek posiadać profil na PUE. Mniejsi płatnicy również mogą z tego profilu korzystać, aby ułatwić pracę sobie, lekarzowi, a także powrót do zdrowia swojemu pracownikowi. OddziałLiczba pracodawców z obowiązkiem PUELiczba pracodawców bez PUEProcent pracodawców bez PUEOstrów Wlkp.10730274825,61%Piła340646813,74%Poznań I10893207919,09%Poznań II10220277127,11%Suma35249806621,39% Pracodawców zainteresowanych założeniem konta na PUE zapraszamy na szkolenia. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo - adres e-mail: marlena.dusza@zus.pl lub telefonicznie – 67 2105 712, 67 2105 751, 727 690 282.
17.07.2018

Czytaj więcej o Jezioro Sarcz w Trzciance "Wczoraj i dziś"

Pamiętacie jak okolica jeziora Sarcz wyglądała jeszcze pięć lat temu? Właśnie mijają cztery lata od otwarcia Park Ryb Słodkowodnych Trzcianka. Teren nad jeziorem Sarcz został gruntownie zmodernizowany. Pojawiły się ścieżki pieszo-rowerowe z infrastrukturą turystyczną, wiaty, pomosty, siłownia zewnętrzna, rybi plac zabaw, makiety ryb słodkowodnych, a później grzybów i zwierząt leśnych, wraz z tablicami edukacyjnymi. Pojawił się również pierwszy w Polsce Bezaseukracyjny Park Linowy. Otoczenie zmieniło się nie do poznania, a zapomniany teren zaczął przyciągać turystów oraz mieszkańców, którzy chętnie korzystają z atrakcji. Ponadto, Park Ryb Słodkowodnych w Trzciance zajął II miejsce w plebiscycie na Turystyczny Hit Wielkopolan 2015, a Bezaseukracyjny Park Linowy I miejsce w roku 2016.Projekt zrealizowany został w ramach działania - "Wody Pełne Ryb" wdrożonego przez Nadnotecką Grupę Rybacką.
16.07.2018

Czytaj więcej o “Nowe wyzwanie - własna firma”

Już 23-ego lipca rusza nabór do projektu “Nowe wyzwanie - własna firma” finansowanego z Funduszy Unijnych realizowanego przez firmę OEG. Celem projektu jest aktywizacja zawodowa osób w wieku 50+ poprzez podniesienie wiedzy i umiejętności z zakresu uruchomienia i prowadzenia działalności gospodarczej oraz udzielenie dotacji na jej rozpoczęcie.Projekt jest skierowany wyłącznie do mieszkańców województwa wielkopolskiego którzy:- mają ukończone 50 lat,- są bezrobotne- lub bierne zawodowo, tzn. Renciści, emeryci oraz osoby pobierające świadczenia przedemerytalne. Nazwa instytucjiOEG Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.Tytuł projektuNowe wyzwanie własna firmaDane adresoweUl. Wyspiańskiego 14/37, 60-750 PoznańTelefon61 223 69 68e-mailrekrutacja@nowewyzwanie.euStrona wwwnowewyzwanie.euRekrutacja (termin rozpoczęcia)23.07.2018, termin zakończenia(ostateczny termin przyjmowania wniosków) 17.09.2018Grupa docelowa (do kogo skierowany jest projekt)os. w wieku 50+ z woj.wlkp., - 10 os. bezrobotnych, 35 os. Biernych zawodowo(w tym min.4 os. niepełnosprawne,10 z terenów wiejskich,25 kobiet,20 mężczyzn)Grupy preferowane: os. zamierzające rozpocząć dział. w smart specialisation dla Wlkp. lub sektorze OZE, os. niepełnosprawne, os. zamieszkałe na terenie subregionu pilskiego.Obszar działaniawoj. Wielkopolskie / PoznańIlość dotacji36Wysokość dotacji24 121,30 PLNWsparcie pomostowe (wysokość)2 000,00 PLN x 6 msc.Wkład własny (jeżeli tak to w jakiej wysokości i formie)Każdy z 36 uczestników będzie zobowiązany do wniesienia wkładu własnego w wysokości 2000,00 zł. Wkład będzie mógł byćwniesiony w formie finansowej lub/i rzeczowej. 
16.07.2018

Czytaj więcej o Festyn Rodzinny w Pokrzywnie

W sobotę, 14 lipca, odbył się kolejny festyn rodzinny na terenie naszej gminy. Tym razem świetnie bawili się mieszkańcy sołectwa Pokrzywno. Władze Trzcianki reprezentowała zastępczyni burmistrza Grażyna Zozula.Na festynie nie zabrakło zabaw tanecznych, konkurencji dla dzieci i rodziców oraz występów artystycznych. Dzięki zaangażowaniu sołtysa wsi – Andrzeja Moszyńskiego, Rady Sołeckiej oraz wielu ludzi dobrej woli, przygotowano wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.Świetna atmosfera i dobra muzyka, zachęcały do wspólnych zabaw i przyjacielskich rozmów, które trwały do późnego wieczora.
13.07.2018

Czytaj więcej o Ciąg dalszy remontu drogi wojewódzkiej nr 180

Zgodnie z planem, rozpoczął się remont ul. Grunwaldzkiej w Trzciance oraz drogi przed Wrzącą i w samej wsi. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Rejon Dróg w Czarnkowie przeznaczy na tą inwestycję blisko dwa miliony złotych. Przedsięwzięcie obejmuje w sumie odcinek o długości 2,6 km.W ramach remontu w Trzciance, usunięta zostanie warstwa ścieralna i ułożona nowa o grubości pięciu centymetrów, wraz z regulacją wysokościową mediów znajdujących się w nawierzchni na odcinku 510 metrów.Natomiast we Wrzącej i jej okolicy, wykorzystane będzie zbrojenie nawierzchni i ułożona zostanie siatka z włókien szklanych, wzmacniająca drogę i zapobiegająca jej uszkodzeniom.Trwająca inwestycja jest dalszym etapem remontu drogi wojewódzkiej nr 180 w kierunku Piły.W związku z pracami wystąpią utrudnienia w ruchu:-        w I etapie – podczas frezowania nawierzchni, ruch odbywać się będzie wahadłowo, kierowany przez uprawnione osoby, bądź sygnalizację świetlną;-        w II etapie – (tj. w połowie przyszłego tygodnia)  - podczas wykonywania nowej nawierzchni, zmieniona zostanie organizacja ruchu:jadąc do Piły - organizacja zostaje bez zmian,jadąc z Piły – utworzony zostanie objazd przez ul. Ogrodową i Łomnicką.
12.07.2018

Czytaj więcej o Kolejne miejsce rekreacji i aktywności w Trzciance

Na ul. Witosa w Trzciance powstaje strefa aktywności, w której znajdą się urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier oraz zagospodarowanie zieleni.Miejsce to ma być plenerową lokacją, w której czas aktywnie spędzą dzieci, młodzież, seniorzy, a także całe rodziny.Obecnie, przygotowany został teren pod montaż urządzeń firmy Buglo, które sprawdzają się już na innych trzcianeckich placach zabaw. Inwestycja ma zostać zakończona do połowy sierpnia.
12.07.2018

Czytaj więcej o Remonty w trzcianeckich placówkach oświatowych

Okres wakacji to doskonały moment do przeprowadzenia niezbędnych prac w placówkach oświatowych.W czwartek, 12 lipca, zastępca burmistrza Trzcianki Grażyna Zozula sprawdziła postęp prac w Gminnym Przedszkolu Nr 4 i Szkole Podstawowej Nr 3 w Trzciance.Firma Budowlano – Wykończeniowa Romana Prewerka z Wielenia wykonuje generalny remont kuchni w przedszkolu przy ul. Broniewskiego, natomiast trzcianecka firma „Rem – Bud” Henryka Grzymskiego wymienia drzwi, podłogi i maluje korytarze w Szkole Podstawowej Nr 3.Wszystkie prace muszą zostać zakończone do 1 września, więc firmy nie szczędzą wysiłku, by sprostać zaplanowanym zadaniom.
12.07.2018

Czytaj więcej o Uwaga Krwiodawcy!

Zapraszamy do Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Trzciance (ul. Broniewskiego 7) wszystkich tych krwiodawców, którzy oddali krew podczas Wakacyjnego Przeglądu Horrorów, a nie mogli być na zakończeniu Przeglądu w niedzielę.Wasze bonusy czekają na Was do końca lipca!